• Jasełka pt. "Święta noc"
          • Jasełka pt. "Święta noc"

          • Uczniowie klasy 3a oraz aniołki z klas pierwszych przygotowali przedstawienie jasełkowe.

            Wszyscy uczniowie ze szkoły zaangażowali się we wspólne kolędowanie, które zakończył wspaniały, mikołajkowy występ dzieci z grupy 6-latków. Mali artyści zostali nagrodzeni wielkimi brawami, a najmłodsi uczestnicy kolędowania słodyczami.

            Pani Dyrektor Iwona Szostowska życzyła wszystkim zdrowego i bezpiecznego wypoczynku podczas tegorocznej przerwy świątecznej i Szczęśliwego Nowego Roku 2023. Niech te życzenia dotrą do tych, którzy z różnych powodów nie mogli być z nami na Wigilii.

            Ewa Wojciechowska
            Małgorzata Dziedziuch

        • A zwycięzcą świątecznego konkursu jest...
          • A zwycięzcą świątecznego konkursu jest...

          • Dnia 22 grudnia br. w naszej szkole odbył się konkurs na najlepszy wystrój sali.

            Wiele klas wzięło czynny udział w zabawie i przystroiło swoje sale lekcyjne w przeróżne łańcuchy, świecidełka, choinki, bombeczki. W jednej z sal znalazły się nawet cztery choinki. Wszystkie były pięknie udekorowane, za co serdecznie dziękujemy, gdyż dzięki temu nasza szkoła miała dziś klimat prawdziwych, radosnych i pogodnych świąt.

            Jednak jedna klasa wyróżniała się nie dość, że wystrojem, to i pięknie przygotowanym stołem wigilijnym. Była to sala nr 11, która należy do klasy 7c. Serdecznie gratulujemy uczniom i wychowawcy pani Małgosi Kołoszyc. 

            Opiekunowie SU:
            Karolina Potaniec
            Natalia Karczewska
            Aleksandra Swędra

        • Świąteczna biblioteka
          • Świąteczna biblioteka

          • Choinka, która zachęca do sięgnięcia po książkę podczas przerwy świątecznej, stanęła w naszej szkolnej bibliotece.

            Pamiętajcie kochani, że "książka to przyjaciel, który nigdy nie zawodzi", a także wspaniały prezent dla przyjaciela. Czytajcie książki, bo warto… zanurzyć się w przygodzie, zwiedzać odległe krainy, przenieść się do świata baśni, magii i fantazji. Przekonujemy się o tym na każdych zajęciach Dyskusyjnego Klubu Książki.

            Z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia życzymy Wam, nasi uczniowie i czytelnicy, koledzy i koleżanki, wielu okazji do radości, uśmiechu, szalonych zabaw na śniegu i cudownych podróży z bohaterami ciekawych, wciągających opowieści.

            Małgorzata Dziedziuch
            oraz dzieci z Dyskusyjnego Klubu Książki

          • "Pani Zamieć" w teatralnej odsłonie gościem przedszkolaków

          • Atrakcyjną formą czytania dzieciom jest teatrzyk kamishibai - teatr ilustracji, teatr obrazkowy, dosłownie: papierowy teatr. Jest to tradycyjna japońska sztuka opowiadania historii za pomocą ilustracji wykonanych na kartonowych planszach, wsuwanych do małej, płaskiej, drewnianej, otwartej częściowo skrzynki, pełniącej rolę sceny/ekranu.

            Dzieci z grupy zerówkowej naszego przedszkola obejrzały i wysłuchały baśni braci Grimm pt. "Pani Zamieć". Przedszkolakom bardzo spodobała się bajka i forma jej przedstawienia. Czytajmy więc dzieciom na wiele różnych sposobów, aby zaszczepić w nich miłość do książek i do spędzania czasu w "miłym towarzystwie".

            Teatrzyk został zakupiony do naszej biblioteki w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025. I jest to jeden z najlepszych nabytków, który na pewno pomoże rozwijać czytelnictwo w naszej szkole.

            Małgorzata Dziedziuch

        • Poznajemy tajniki pracy biblioteki
          • Poznajemy tajniki pracy biblioteki

          • Opracowanie i katalogowanie księgozbioru to czynności niezbędne do prawidłowego funkcjonowania biblioteki.

            Lekcja biblioteczna pt. "Zbiory biblioteczne oraz omówienie katalogów" pokazała uczniom klas czwartych, jak znaleźć potrzebną książkę oraz jak stworzyć opis katalogowy. Najpierw uczniowie poznali podział księgozbioru na literaturę piękną i popularno-naukową oraz zasady jej porządkowania - system klasyfikacji dziesiętnej. Następnie zostali zapoznani z tradycyjnym, czyli kartkowym katalogiem bibliotecznym. Poznali katalog alfabetyczny autorski i tytułowy oraz katalog rzeczowy (działowy). Dowiedzieli się, co oznaczają zapisy  znajdujące się na karcie katalogowej. Po części teoretycznej uczniowie przystąpili do zajęć praktycznych, podczas których sami wykonali kartę katalogową do wybranej książki.

            Małgorzata Dziedziuch

        • I Gminny Konkurs Świątecznej Piosenki Anglojęzycznej
          • I Gminny Konkurs Świątecznej Piosenki Anglojęzycznej

          • 8 grudnia 2022r. w naszej szkole odbył się Pierwszy Gminny Konkurs Świątecznej Piosenki Anglojęzycznej. Zaproszenie do udziału w konkursie otrzymały wszystkie szkoły z Gminy Dębno. Na ławie Jury zasiedli: Pani Ewa Świderska, Pani Izabela Kubiak-Mazepa, Pani Iwona Szostowska oraz Pan Grzegorz Podwójny.

            Po wysłuchaniu wszystkich uczestników, którzy wspaniale wykonali znane i mniej znane utwory, Jury zadecydowało o przyznaniu nagród:

            I miejsce - Julia Jacura, SP3 Dębno

            II miejsce - Karolona Krawczuk, SP1 Dębno

            III miejsce - Zuzanna Kowalik-Jarecka, SP3 Dębno

            Zgromadzona publiczność miała też możliwość zagłosowania na uczestnika, którego występ najbardziej się podobał. Nagrodę Publiczności otrzymała Karolina Krawczuk. Wybranka publiczności otrzymała również voucher na nagranie dowolnej piosenki w studio nagrań od p. Grzegorza Podwójnego.

            Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody oraz pamiątkowe dyplomy.

            Serdecznie dziękujemy za przybycie, a wszystkim uczestnikom gratulujemy wspaniałych występów. Dziękujemy Jury za pracę w komisji.

            Do zobaczenia za rok! Do usłyszenia za rok!

            Organizatorzy:
            Małgorzata Kołoszyc
            Magdalena Kubiak-Jacura
            Aneta Romanowska
            Agnieszka Piwowar-Zgrzywa

        • Książnica Pomorska - Skarbnica Przyjaźni
          • Książnica Pomorska - Skarbnica Przyjaźni

          • Pomimo deszczu i szarówki wycieczka do Książnicy Pomorskiej w Szczecinie okazała się wspaniałą przygodą.

            Dzieci należące do Dyskusyjnego Klubu Książki miały taką możliwość dzięki środkom z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa na lata 2021-2025. Niczym w zaczarowanym "Sezamie" przechodziliśmy przez kolejne drzwi, za którymi kryły się prawdziwe skarby.

            Naszym przewodnikiem była pani Ania Kotowska, która z uśmiechem objaśniała nam meandry działalności jednej z największych bibliotek w Polsce. W wypożyczalni głównej swoje tajemnice odsłonił katalog online, w czytelni czasopism obejrzeliśmy stare wydania czasopism oraz poznaliśmy zasady korzystania z czytników mikrofilmów.

            W czytelni Pomorzoznawczej zobaczyliśmy Szczecin z lotu ptaka i tajemniczą machinę do wytłaczania złotych liter. Sympatyczna pani Basia z biblioteki niemieckiej i Medioteki Języka Niemieckiego opowiedziała historię pani B. z książki pod tym samym tytułem. Na pożegnanie każdy wylosował magiczną przypinkę w języku niemieckim, która była rodzajem przesłania.

            Czytelnia i Wypożyczalnia Muzyczna im. K.I. Gałczyńskiego zrobiła na nas wielkie wrażenie, tam słuchaliśmy muzyki na zabytkowym adapterze.

            Na koniec odwiedziliśmy pana Przemysława Nowaczka z działu metodycznego, który jest koordynatorem Dyskusyjnych Klubów Książki. W prezencie wszyscy otrzymaliśmy pięknie wydane komiksy.

            Dzięki tym spotkaniom utwierdziliśmy się w przekonaniu, że biblioteka to prawdziwa skarbnica wiedzy, przyjacielskich relacji, relaksu i radości.​​​​​

            Małgorzata Dziedziuch
            Beata Grądziel

        • HO! HO! HO!
          • HO! HO! HO!

          • Mikołajki nazywane także dniem Świętego Mikołaja obchodzone są 6 grudnia. Jest to dzień długo wyczekiwany przez dzieci.

            W tym dniu uczniowie klas 1c i 3a pojechali na spotkanie ze Świętym Mikołajem do Rancza w Radziczu. Na miejscu na dzieci czekały wspaniałe atrakcje: tańce i śpiewy z elfami, dekorowanie pierniczków i ozdób choinkowych, możliwość zrobienia tatuażu, kolorowych warkoczyków, jazda konno, pieczone kiełbaski i najważniejsze - prezenty rozdane przez Świętego Mikołaja.

            Radość dzieci nie opuszczała do samego końca, a wspomnienia zostaną z nimi jeszcze na długo.

            Dorota Wasiołek
            Iwona Zdunek

        • Jedynkowe Mikołajki
          • Jedynkowe Mikołajki

          • 6 grudnia br. Samorząd Uczniowski wraz z ogromną pomocą klasy 7c zorganizował w naszej szkole Mikołajki.

            Nasi Święci Mikołajowie wraz ze swoim sztabem podróżowali dziś po klasach i w śpiewający sposób rozdawali naszym grzecznym uczniom prezenty. Dzieci z radością przyjęły gości i również podziękowały pięknym śpiewem. Ponadto na każdej przerwie można było posłuchać ich niebiańskich głosów podczas śpiewania kolęd oraz zrobić sobie niezapomniane zdjęcie z Mikołajem i jego Elfami.

            Na kolejne odwiedziny Mikołaja i jego pomocników zapraszamy w przyszłym roku. Ho Ho Ho!!!

            Karolina Potaniec
            Natalia Karczewska
            Aleksandra Swędra

        • "Magia Czytania"
          • "Magia Czytania"

          • Magiczne chwile z książką, wróżby, śmiech i dziecięca radość wypełniły szkolną bibliotekę podczas "Magii Czytania".

            Biblioteka to magiczne miejsce, a czytanie i obcowanie z książką otwiera drzwi do nieznanych i fascynujących krain. Zapraszamy do naszej "Magicznej Szkolnej Biblioteki".

            Małgorzata Dziedziuch

        • Andrzejkowe wygibasy
          • Andrzejkowe wygibasy

          • Dnia 30 listopada br. w naszej szkole odbyła się dyskoteka andrzejkowa dla klas 4-8.

            Uczniów czekał słodki poczęstunek, wspaniałe towarzystwo, świetna muzyka i wróżby andrzejkowe. Ilość przybyłych uczniów przeszła nasze wszelkie oczekiwania, a zabawa trwała w najlepsze. Wszyscy wychodzili zawiedzeni, że to już koniec, ale dostali gwarancję, że Samorząd Uczniowski jeszcze nie raz zaprosi naszych uczniów do wspólnej zabawy.

            Do zobaczenia na kolejnym spotkaniu.

            Opiekunowie SU:
            Karolina Potaniec
            Natalia Karczewska

        • Projekt - Lekcja szyta na miarę "Małego Księcia"
          • Projekt - Lekcja szyta na miarę "Małego Księcia"

          • "Mały Książę" Antoine’a de Saint-Exupery’ego to małe, wielkie dzieło. Jako powiastka filozoficzna, podejmująca w swej skromnej formie ważkie, ponadczasowe problemy, przeniknęła do kultury popularnej. Pociągnęła za sobą tłumy małych i dużych, wierzących w budującą siłę przyjaźni, ceniących błyskotliwe dialogi maleńkiego, złotowłosego chłopca z oswojonym lisem…

            O tym, że lekcja języka polskiego może być kreatywna i nieszablonowa, udowodniła klasa 6b naszej szkoły. Uczniowie na lekcji podsumowującej pracę z "Małym Księciem" wcielili się w rolę projektantów. Przygotowali t- shirty, mazaki, markery i przystąpili do pracy. Ich zadaniem było zaprojektowanie grafiki na koszulce, zainspirowanej cytatem z lektury. Za swoją pracę uczniowie zostali nagrodzeni wysokimi ocenami, a zapisane sentencje pozostaną na długo w ich pamięci.

            Natalia Karczewska

          • Kolejne sukcesy strzelców z SP1

          • Działacze Zarządu Powiatowego Ligi Obrony Kraju w Myśliborzu z okazji Narodowego Święta Niepodległości zorganizowali 10 listopada Otwarty Turniej Strzelecki w strzelaniu z broni wiatrówkowej. W zawodach uczestniczyło 48 zawodników, a wśród nich także reprezentanci Szkoły Podstawowej nr 1 w Dębnie: Patrycja Dumała, Norbert Kłosowski, Brajan Kwiatkowski, Jakub Lewandowski, Piotr Walkowiak, Marcel Macudziński oraz opiekun Adam Kaczmarczyk.

            Zawodnicy w ciągu pół godziny musieli oddać 5 strzałów próbnych i 30 ocenianych, co nie było takie łatwe, gdyż pod koniec próby mocno już drżały ręce. W grupie uczniów początkujących do 11 lat wysokie drugie miejsce zajęła uczennica klasy piątej Patrycja Dumała z wynikiem 98,8 pkt. (10 strzałów). Wyprzedziła Oliwiera Zadrogę (97,4 pkt.) i uległa Oliwierowi Siewrukowi - 101,6 pkt. (obaj z Myśliborza). W grupie starszej powyżej 13 lat (30 strzałów) trzecie miejsce wywalczył ósmoklasista Norbert Kłosowski z wynikiem 270,3 pkt. Lepszymi okazało się rodzeństwo Cieślewiczów z Barnówka - Norbert wygrał z wynikiem 279,5 pkt., a jego siostra Julita 270,4 pkt. Dobry wynik uzyskali też: Marcel Macudziński - 258,6 pkt. i Brajan Kwiatkowski - 258,3 pkt. Zadowalająco wypadli również Jakub Lewandowski - 236 pkt. i Piotr Walkowiak - 232,4 pkt. Należy zaznaczyć, iż nasi zawodnicy po raz pierwszy brali udział w zawodach z tak dużą ilością strzelań. Opiekun tym razem zaliczył też średni wynik uzyskując 269,8 pkt. W klasyfikacji zespołowej (Open) bez podziału na szkoły podstawowe i średnie drużyna SP1 zajęła 6. miejsce (997 pkt.). Zwyciężył Zespół Szkół z Myśliborza - 1103,3 pkt.

            W grudniu zamierzamy uczestniczyć jeszcze w mikołajkowym turnieju strzeleckim w Myśliborzu.

            Adam Kaczmarczyk

        • Akcja "SZKOŁA PAMIĘTA"
          • Akcja "SZKOŁA PAMIĘTA"

          • Szkoła Podstawowa nr 1 im. Komisji Edukacji Narodowej w Dębnie przystąpiła do ogłoszonej przez Ministerstwo Edukacji i Nauki ogólnopolskiej akcji "Szkoła Pamięta". Nawiązywała ona do polskiej tradycji świąt zadusznych i odbywała się w okresie, w którym wspominaliśmy zarówno naszych bliskich zmarłych, jak i tych, którzy zapisali się w historii ogólnonarodowej i lokalnej. Jej celem było zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią naszego regionu oraz upamiętnianie ważnych rocznic i wydarzeń. Placówki oświatowe mogły realizować różne działania w tym zakresie.

            W Jedynce postawiliśmy na przybliżenie naszym uczniom miejscowej, lokalnej historii. Postanowiliśmy odwiedzić w naszym mieście miejsca poświęcone utrwalaniu pamięci narodowej: Skwer Bohaterów bitwy pod Arnhem, Promenadę Pamięci, Grób Nieznanego Żołnierza na cmentarzu komunalnym przy ulicy Kościuszki i Izbę Pamięci Narodowej, mieszczącą się w budynku Szkoły Podstawowej nr 2.

            Nam, dorosłym mieszkańcom, wydaje się, że miejsca te oraz ich symbolika są znane dzieciom i młodzieży. Ale okazuje się, że tak nie jest. Dlatego nauczyciele podczas tych swoistych spacerów historycznych ze swymi uczniami opowiadali historię tych miejsc i osób. Promenada Pamięci to trakt spacerowy, przy którym posadowiono Kamienie Pamięci, upamiętniające ważne wydarzenia z historii naszego narodu. Sześć z nich wraz z posadzonymi przy nich dębami, poświęcono ofiarom zbrodni katyńskiej: mjr Stefanowi Korczowi, ppor. Antoniemu Mołodeckiemu oraz funkcjonariuszom Policji Państwowej: st. posterunkowemu Janowi Łowczykowskiemu i posterunkowym Stanisławowi Figanowi i Andrzejowi Filutowskiemu (członkowie ich rodzin zamieszkują w naszej gminie) oraz ppłk Henrykowi Ciszkiewiczowi. Uczniowie z różnych klas dowiedzieli się, że to upamiętnienie jest efektem prowadzonej od 2008 r. ogólnopolskiej akcji pod nazwą "Katyń… ocalić od zapomnienia", której patronował śp. Prezydent RP Lech Kaczyński. Dowiedzieli się też, czym była zbrodnia katyńska. Kolejny pojedynczy kamień upamiętnia 96 ofiar tragicznej katastrofy samolotowej pod Smoleńskiem. Jest on ściśle powiązany z sześcioma poprzednimi, gdyż delegacja państwowa z Prezydentem RP na czele udawała się 10 kwietnia 2010 r. do Katynia na obchody 70. rocznicy zbrodni dokonanej przez NKWD. Specjalny kamień poświęcony jest też ponad stu tysiącom Polaków, ofiarom zbrodni wołyńskiej. Choć to trudny temat do przekazania uczniom, wśród których są też przybysze z Ukrainy, to nie można go unikać i należy mówić całą prawdę o tych okropnie tragicznych czasach, akcentując, że chodzi nam nie o zemstę, lecz o trwałą pamięć o ofiarach. Ostatni kamień upamiętnia wszystkich polskich bohaterów II wojny światowej.

            Uczniowie dowiedzieli się też, z jakich względów skwer przy bibliotece poświęcono bohaterom operacji Market Garden w Holandii. Dużą atrakcją dla młodzieży były też wizyty w Izbie Pamięci Narodowej, która po wielu różnych perypetiach została w 1998 roku umiejscowiona w wyremontowanym pomieszczeniu piwnicznym w budynku Szkoły Podstawowej nr 2, której byłem wówczas dyrektorem. Od przeszło dwudziestu lat jestem jej opiekunem i dlatego mogę opowiadać uczniom wiele historii z nią związanych oraz przybliżać postaci nieżyjących już kombatantów i Sybiraków, których pamiątki z lat wojennych są w niej zgromadzone i eksponowane. Zawsze mówię młodzieży, że choć osób tych nie ma już wśród nas, to kiedy o nich opowiadamy, oglądamy ich fotografie i różne przedmioty z nimi związane, to oni żyją, są jakby nadal obecni. Dlatego tak ważne jest odwiedzanie takich miejsc, aby pamięć o naszych przodkach pielęgnować szczególnie wśród młodego pokolenia Polaków.

            Oczywiście działania nasze będą kontynuowane. W najbliższym czasie planujemy spotkania z miejscowym regionalistą, które odbędą się podczas lekcji historii w klasach ósmych. Młodzież pozna wojenne i powojenne losy jednego z najbardziej zasłużonych mieszkańców naszej lokalnej społeczności, opowiedziane przez jego syna. Ponadto będziemy też gościć na "żywych lekcjach historii" przedstawicieli dębnowskich Sybiraków.

            Nauczyciel historii
            Adam Kaczmarczyk

        • "Poznaj Polskę" - Poznaliśmy Warszawę
          • "Poznaj Polskę" - Poznaliśmy Warszawę

          • W listopadzie dwie grupy uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Dębnie w ramach projektu MEiN "Poznaj Polskę" odwiedziły Warszawę. Trzydniowe wycieczki Ministerstwo Edukacji i Nauki wsparło w 80%.​​​​​​​​​​​​

            Uczniowie wraz z opiekunami zobaczyli w stolicy m.in. autentyczny fragment Muru Getta Warszawskiego i wysłuchali historii związanej z gettem. Następnie poprzez zabawę poznawali tajniki nauki w Centrum Nauki "Kopernik". Pogoda dopisywała i obu grupom udało się podziwiać panoramę Warszawy z tarasu widokowego Pałacu Kultury i Nauki. Na trasie wycieczek nie mogło zabraknąć Zamku Królewskiego - Muzeum i Rezydencji Królów Rzeczypospolitej. W towarzystwie przewodnika młodzież podziwiała warszawską Starówkę. Tam zobaczyli Pomnik Małego Powstańca, Archikatedrę św. Jana Chrzciciela, kolumnę Zygmunta, pomnik warszawskiej Syrenki. Uczestnicy wypraw przechadzali się przez Krakowskie Przedmieście, gdzie zobaczyli Pałac Prezydencki. Kolejnym punktem były Łazienki Królewskie, o których opowiadał przewodnik. Tu podziwiali "Pałac na wodzie", pomnik Fryderyka Chopina oraz Belweder. Udało się też zobaczyć zmianę warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Obie grupy odbyły spacer po cmentarzu "Powązki", gdzie udali się na groby osób zasłużonych dla naszej Ojczyzny, m.in. Rudego, Alka i Zośki, Aleksandra Kamińskiego oraz żołnierzy niezłomnych. Ogromne wrażenie na obu grupach zrobiła wizyta w Muzeum Więzienia Pawiak. Równie ciekawym punktem wycieczki było Muzeum Powstania Warszawskiego, gdzie młodzież z uwagą chłonęła wiedzę dotyczącą powstańczych wydarzeń. Obie grupy były też na Stadionie Narodowym w Warszawie.​​​​​​​

            Klasa 6a:

            Klasa 7c:

            Małgorzata Kołoszyc
            Katarzyna Kwiatkowska