• Chłopaki, wszystkiego najlepszego!
          • Chłopaki, wszystkiego najlepszego!

          • Dnia 29.09.2023 r. w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Chłopca. Z tej okazji Samorząd Uczniowski przygotował dla każdego chłopca oraz nauczyciela słodką babeczkę z życzeniami. Podczas lekcji SU wyruszył po klasach, aby przekazać naszym chłopcom serdeczne życzenia i poczęstować słodkością. Inna grupa samorządowa wyruszyła w celu zrobienia pamiątkowych zdjęć oraz zagłosowania na najsympatyczniejszego nauczyciela w szkole. Wszystkie zdjęcia zostały powieszone na szkolnym holu wraz z informacją o najbardziej lubianym chłopcu w każdej klasie. Nauczycielem, który wygrał głosowanie został pan Michał Rzepiński, który otrzymał dyplom oraz zdjęcie pamiątkowe. Wszystkim serdecznie gratulujemy.

            Dzisiejszy dzień w szkole był wyjątkowy dla naszych mniejszych i większych mężczyzn, na korytarzach i w klasach atmosfera była radosna i mamy nadzieję, że kolejne akcje naszego Samorządu Uczniowskiego umilą pobyt w szkole kolejnym uczniom.

            Opiekunowie SU
            Karolina Potaniec
            Natalia Karczewska
            Aleksandra Swędra

        • Warsztaty z układania Tangramów
          • Warsztaty z układania Tangramów

          • Warsztaty z układania Tangramów zostały przeprowadzone 26 września br. w ramach Miesiąca Matematycznego.

            Tangram - chińska łamigłówka (układanka), znana jest od ok. 3 000 lat. Składa się z siedmiu elementów w postaci figur geometrycznych (tan), powstałych przez rozcięcie kwadratu. Są nimi: - 2 jednakowe duże trójkąty prostokątne, - 1 średni trójkąt prostokątny, - 2 jednakowe małe trójkąty prostokątne, - 1 mały kwadrat, - 1 mały równoległobok. Elementy te można łączyć w przeróżne kształty i figury. Za każdym razem trzeba użyć wszystkich części. Tangram to świetne ćwiczenie wyobraźni, spostrzegawczości, koncentracji i pamięci.

            Nasze warsztaty to była miła zabawa połączona z kreatywnością.

            Izabela Zaborska

        • Finał akcji dla kotków
          • Finał akcji dla kotków

          • Akcja zbierania karmy dla kotków ze schroniska zakończyła się dziś (28.09.2023r.) prelekcją pani Adrianny Iwan - mikrobiolog, zoopsycholog, technik weterynarii, wolontariuszki Stowarzyszenia Ochrony Natury i Krajobrazu "Kociarze".

            Pani Ada prowadzi na instagramie podcast "Mikrobiolog z przypadku" i opowiadała nie tylko o swojej pracy w schronisku, ale również o swoich wyborach życiowych związanych z pracą i nauką, o ważnych spotkaniach z ludźmi (np. z Markiem Kamińskim - zdobywcą dwóch biegunów w ciągu jednego roku, rekordzistą Guinessa), którzy wywarli wpływ na jej światopogląd.

            Warto było zobaczyć i posłuchać kobiety, która nie boi się zmian i ma odwagę podążać za marzeniami.

            Monika Stąsiek

        • Warsztaty "Myślenie wizualne sekretem efektywnego myślenia"
          • Warsztaty "Myślenie wizualne sekretem efektywnego myślenia"

          • 20 września br. w ramach "Miesiąca Matematycznego" zostały przeprowadzone warsztaty z myślenia wizualnego. Uczniowie poznali podstawowe zasady tworzenia sketchnotek i poćwiczyli rysowanie ludzików, ramek, wstążek itp.

            Dziękuję za obecność i życzę samych twórczych notatek!

            Karolina Suberlak-Dworczyk

        • Udany występ strzelców
          • Udany występ strzelców

          • W sobotę 23 września br. na terenie strzelnicy Gminy Myślibórz przeprowadzono Powiatowe Mistrzostwa Młodzieży w Dwuboju Obronnym, którego organizatorem był Zarząd Powiatowy Ligi Obrony Kraju.

            Do rywalizacji na profesjonalnie przygotowanym obiekcie przystąpiły drużyny ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych z Myśliborza, Dębna, Barlinka i Barnówka oraz seniorzy – opiekunowie startujących zawodników. Na dwubój obronny składało się 10 ocenianych strzałów do tarczy oraz 4 rzuty granatem do celu. O kolejności decydowała suma uzyskanych punktów.

            W grupie szkół podstawowych ostatecznie zwycięstwo drużynowe wywalczyła reprezentacja Szkoły Podstawowej nr 2 w Myśliborzu, przed reprezentacjami ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Dębnie i ZPO w Barnówku.

            Skład drużyny SP 1 Dębno: Hanna Abrantowicz i Patrycja Dumała (obie z kl. 6a) oraz Igor Prymachenko i Adam Rożek (obaj z kl. 8b) oraz opiekun drużyny Adam Kaczmarczyk (nauczyciel historii).

            W ogólnej punktacji indywidualnej (bez podziału na dziewczęta i chłopców) 4. miejsce zajął Adam Rożek, 5. była Patrycja Dumała. Niestety, organizator nie prowadził osobnej, indywidualnej klasyfikacji dziewcząt, a Patrycja i Hanna były najlepsze wśród startujących koleżanek.

            Dodatkową konkurencją był pojedynek strzelecki, w którym wystąpili najlepsi zawodnicy z poszczególnych drużyn. Polegał on na tym, kto szybciej zestrzeli tarcze swojego rywala. Adam Rożek zajął w tej rywalizacji 2. miejsce. Z medalem brązowym wrócił też opiekun drużyny.

            Adam Kaczmarczyk

        • Zwiedzanie Dębna Szlakiem historycznym
          • Zwiedzanie Dębna Szlakiem historycznym

          • W Dębnie powstał nowy Szlak historyczny, który prezentuje najciekawsze miejsca i zabytki.

            W ramach projektu pn. "Budowanie patriotyzmu lokalnego poprzez stworzenie szlaku historycznego w Dębnie" wyznaczono ciekawe miejsca w mieście, które tworzą jego historię. Powstało 11 tablic, które zawierają informacje o obiektach oraz jedna główna prezentująca mapę z wyznaczonymi punktami. Na tablicach znajdują się archiwalne zdjęcia oraz widnieją cytaty znanych Polaków.

            Wycieczkę zorganizowano 12 września br. w godzinach od 10.00 do 13.00. Społecznie zaangażował się lokalny regionalista Leszek Włodkowski-Moszej, który pełnił funkcję przewodnika.

            Spacer Szlakiem historycznym rozpoczęliśmy od placu Konstytucji 3 Maja przy kościele św. Ap. Piotra i Pawła. Dzieci poznały historię rynku miejskiego, ratusza, dawnej drukarni Neumanna. Następnie zatrzymaliśmy się przy kapliczce Matki Boskiej, gdzie znajdowała się Brama Kostrzyńska i wały z fosą. Spacerując obok zabytkowego budynku Szkoły Podstawowej nr 3, Biblioteki Publicznej, dawnego sądu dotarliśmy do Urzędu Miejskiego w Dębnie, gdzie uczniowie spotkali się z burmistrzem Dębna. Tam także mogli dotknąć i zobaczyć zabytkowy dzwon z 1794 roku z byłego ratusza. Ostatnimi punktami na trasie były kamienice mieszczańskie, kalendarz kwietny i wieża ciśnień. Spacer zakończyliśmy w parku miejskim, gdzie na dzieci czekał poczęstunek. Przeprowadzono także quiz z wiedzy o Dębnie i nagrodzono gadżetami promocyjnymi gminy Dębno.

            W wycieczce uczestniczyli uczniowie klasy 4a pod opieką nauczyciela historii Adama Kaczmarczyka oraz czwartoklasiści z "Dwójki".

            Adam Kaczmarczyk

        • XXI Spotkania Przyrodników
          • XXI Spotkania Przyrodników

          • Pierwszy dzień jesieni nasze uczennice z klas piątych: Rozalia, Patrycja, Marcelina, Marysia i Nadia, spędziły na polach, łąkach i w lasach okolic Młynisk. Spotkania Przyrodników, które tutaj się odbyły, przyciągnęły rzesze miłośników przyrody. Wśród nich znaleźli się również zwycięzcy XXIV Gminnego Konkursu Fotograficznego pt. "Chrząszcze w naturalnym środowisku Gminy Dębno". 1 i 2 miejsce wywalczyły zdjęcia uczennic z naszej szkoły - Poli Gil i Rozalii Dziadias. Gratulujemy!

            Cała grupa dziewcząt wzięła również udział w trwającym podczas spotkania konkursie "Miej oczy szeroko otwarte" oraz prezentowała plakat o sokole wędrownym, który przygotowywała specjalnie na to spotkanie. Wszyscy bawili się świetnie, pomimo zmęczenia długą wędrówką i zabłoconych butów. Zapraszamy do udziału w kolejnej edycji konkursu - tym razem fotografujemy "Dzikie owoce w naturze". Konkurs rozpoczął się we wrześniu i będzie trwał do maja 2024 roku.

            A teraz zapraszamy na fotorelację ze Spotkań Przyrodników.

            Monika Stąsiek

        • Integracja klas piątych
          • Integracja klas piątych

          • 15 września br. odbyła się pierwsza integracyjna wycieczka klas piątych. Uczniowie wraz z wychowawcami wybrali się do parku rozrywki Majaland w Kownatach.

            Zabawa była przednia. Dzieci nie schodziły ze zjeżdżalni, karuzel i przeróżnych kolejek. Nie opuściły ani jednej z dostępnych tam atrakcji. Wspólny obiad pozwolił im naładować baterie i ruszyć dalej do zabawy.

            W drodze powrotnej nie mogło oczywiście zabraknąć wizyty w McDonaldzie. Dzieci szczęśliwe i zadowolone wróciły do domu i już pytały, kiedy następna wycieczka. Niebawem kolejne integracyjne wyjazdy, a tym czasem dziękujemy dzieciom za tak miło spędzony wspólnie czas.

            Karolina Potaniec
            Andrzej Pawlisiak
            Marcin Domagała
            Paulina Gierczyńska

        • Witamy po wakacjach!
          • Witamy po wakacjach!

          • Dnia 04.09.2023r. odbył się uroczysty apel z okazji rozpoczęcia roku szkolnego 2023/2024.

            W tym dniu w naszej szkole powitaliśmy nie tylko nowych nauczycieli, ale przede wszystkim nowych uczniów. Mowa tu oczywiście o klasach pierwszych, które zostały ciepło przyjęte przez starszych uczniów naszej społeczności szkolnej wierszami i słowami otuchy na te pierwsze dni w nowym miejscu.

            Pozostali uczniowie również zostali przywitani miłymi słowami przez panią Dyrektor, Przewodniczącą Rady Rodziców oraz prowadzącą apel. Wszyscy z uśmiechem na twarzy spotkali się w swoich salach z wychowawcami, a następnie rozeszli się do domów, by korzystać z ostatnich chwil odpoczynku przed kolejnym rokiem wytężonej pracy i nauki.

            Karolina Potaniec
            Andrzej Pawlisiak
            Marcin Domagała

        • Nic nie trwa wiecznie...
          • Nic nie trwa wiecznie...

          • Dnia 22 czerwca 2023 roku w naszej szkole odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego klas ósmych. Uczniowie zatańczyli poloneza, złożyli ślubowanie, przekazali sztandar uczniom klas siódmych, a następnie uroczyście odebrali zasłużone nagrody.

            Nagrodę za wybitne wyniki w nauce otrzymały Hanna Dawidowicz i Mirabella Gluza.

            Złotą tarczę otrzymali: Lena Feldgebel, Maja Balcarczyk, Hubert Brzezicki, Hanna Dawidowicz, Mirabella Gluza, Antonina Koszałka, Kacper Makszanowski, Joanna Remberger, Pola Rudnicka, Anna Włodkowska-Moszej.

            Stypendium Dyrektora Szkoły za wysokie wyniki w nauce otrzymali: Hubert Brzezicki, Hanna Dawidowicz, Mirabella Gluza, Antonina Koszałka, Joanna Remberger, Anna Włodkowska-Moszej.

            Stypendium Dyrektora Szkoły za wyniki sportowe otrzymali: Nikodem Całko, Norbert Kłosowski, Bartosz Gumienny, Kacper Makszanowski, Marcel Macudziński, Filip Wąsowicz, Beata Skowronek, Hanna Kędzia.

            Nagrody za wysokie wyniki w nauce otrzymali: Mateusz Borkowski, Nikodem Całko, Lena Feldgebel, Norbert Kłosowski, Patrycja Mizianty, Michał Polakowski, Maja Balcarczyk, Hubert Brzezicki, Hanna Dawidowicz, Mirabella Gluza, Antonina Koszałka, Kacper Makszanowski, Joanna Remberger, Pola Rudnicka, Anna Włodkowska-Moszej, Korneliusz Butkiewicz, Hanna Kędzia.

            Uczniowie zostali również nagrodzeni za osiągnięcia sportowe, za pracę na rzecz Szkolnego Koła Wolontariatu, za pracę na rzecz Samorządu Uczniowskiego, za pracę w Dyskusyjnym Klubie Książki, za reprezentowanie szkoły na zawodach w strzelectwie sportowym i trójboju obronnym, za godne reprezentowanie naszej szkoły w poczcie sztandarowym.

            Nasi ósmoklasiści podziękowali rodzicom i nauczycielom, a następnie odegrali scenkę.

            To już jest koniec, wzruszająca chwila, pojawiły się łzy.

            Życzymy naszym absolwentom owocnych sukcesów w dalszej edukacji.

            Wychowawcy klas ósmych
            Foto: Marcin Pech

          • Ostatnia wycieczka w takim składzie

          • W dniach 12-14 czerwca br. pojechaliśmy na trzydniową wycieczkę Oświęcim - Kraków - Zator. Pierwszego dnia zwiedzaliśmy Miejsca Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau - niemiecki obóz koncentracyjny i zagłady, symbol terroru i ludobójstwa. Przemierzając Muzeum wraz z przewodnikami oprowadzającymi nas po poszczególnych sektorach obozu, oglądając zdjęcia, czuliśmy ogromny ból, wzruszenie i przerażenie. To, co zobaczyliśmy, wywarło na nas ogromne wrażenie. Zupełnie inaczej jest, gdy słucha się o tym lub czyta w podręczniku. Żeby choć trochę zrozumieć tragedię ludzi uwięzionych w obozach, trzeba tam pojechać.

            Drugi dzień wycieczki poświęcony był zwiedzaniu Krakowa. Zaczęliśmy od gry terenowej w Muzeum Armii Krajowej. Zdobyliśmy wiedzę o Polskim Państwie Podziemnym, jego siłach zbrojnych, a przede wszystkim o Armii Krajowej. Widzieliśmy ciekawe ekspozycje broni, odznak, mundurów, a także setki zdjęć i pamiątek. Na Wzgórzu Wawelskim przywitała nas ziejąca ogniem rzeźba przedstawiająca legendarnego smoka. Następnie udaliśmy się do dawnego ośrodka władzy królewskiej. Katedra Wawelska - historyczne miejsce licznych koronacji i królewskich pogrzebów zrobiła na nas niezapomniane wrażenie. Niektórzy z nas mieli niemały problem, by pokonać schody do zabytkowego Dzwonu Zygmunta. Spacerując z przewodnikiem zobaczyliśmy Rynek Główny wraz z malowniczymi kamienicami dookoła, Kościołem Mariackim oraz Sukiennicami.

            Ostatnim punktem wycieczki był największy i najnowocześniejszy park rozrywki w Zatorze. Na miejscu czekało nas mnóstwo atrakcji, takich jak: rollercoastery, gokarty, rozmaite wodne zjeżdżalnie, karuzele i wiele innych. Po całodniowym szaleństwie na wymarzonych atrakcjach typu Hyperion, Zadra, Mayan, Tsunami Drop, Viking, Apokalipto, Aztec Swing i wielu innych wyruszyliśmy w powrotną podróż.

            Dzięki wycieczce wspólnie spędziliśmy niezapomniane chwile, które będziemy mogli wspominać w przyszłości.

            Uczniowie klas ósmych

        • Ogólnopolska akcja czytelnicza "Czytanie na polanie"
          • Ogólnopolska akcja czytelnicza "Czytanie na polanie"

          • Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich objęło patronatem honorowym inicjatywę Katarzyny Paligi z biblioteki Szkoły Podstawowej nr 29 z Oddziałami Sportowymi im. Alfreda Szklarskiego w Dąbrowie Górniczej. My również włączyliśmy się do tej wspaniałej inicjatywy.

            Akcja realizowana była w ramach kampanii społecznej "Cała Polska Czyta Dzieciom" i polegała na zorganizowaniu imprezy czytelniczej, a jej realizacja odbywała się na świeżym powietrzu. Uczniowie przyszli tego dnia z kocami i poduszkami. Zorganizowaliśmy przestrzeń czytelniczą, w której każdy czuł się bezpiecznie i mógł bez przeszkód oddawać się magii czytania. Można było czytać dowolną książkę. Nikogo nie trzeba było zmuszać do wzięcia udziału w akcji, co pokazuje, że dzieci potrzebują takich spotkań i chętnie sięgają po książki.

            #czytanienapolanie​​​​​​

            Małgorzata Dziedziuch
            Monika Jelińska

        • "Do zakochania jeden krok..."
          • "Do zakochania jeden krok..."

          • Zakochanie to stan uniesienia, który przyprawia o zawrót głowy. Dodaje skrzydeł i podnosi na duchu. Zakochać się można na wiele sposobów i w wielu "obiektach". My nieustannie zakochani jesteśmy w czytaniu!

            Miano tegorocznego Czytelnika Zakochanego w Czytaniu otrzymali: Paweł Kucharczyk (kl. 1a), Nikola Panicz (kl. 1b), Jakub Kruszyński (kl. 3a), Nela Kudła (kl. 3a), David Jadwiżak (kl. 3b), Maria Zając (kl. 4c), Karolina Krawczuk (kl. 7c).,

            Niech ten stan zakochania trwa u Was przez całe życie, bo "ten, kto czyta książki, żyje dwa razy".

            Małgorzata Dziedziuch
            Monika Jelińska

        • Rajd pieszy z książką w plecaku
          • Rajd pieszy z książką w plecaku

          • W aktywny sposób podsumowaliśmy działalność Szkolnego Dyskusyjnego Klubu Książki.

            Udaliśmy się nad jezioro Duszatyń, gdzie podczas wspólnej, radosnej zabawy wspominaliśmy razem spędzony czas. Rozmawialiśmy o książkach, które przeczytaliśmy i które warto przeczytać. Były bańki mydlane, rozgrywki w piłkę plażową, zaplatanie kolorowych warkoczyków i pieczenie kiełbasek przy ognisku. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że rajd był bardzo udany, bo uruchomił mięśnie, umysł i pozytywne emocje.

            Małgorzata Dziedziuch
            Monika Jelińska

        • Wyniki Ogólnopolskiego Konkursu Badawczego "Postaw na Słońce"
          • Wyniki Ogólnopolskiego Konkursu Badawczego "Postaw na Słońce"

          • Miło mi poinformować, że Drużyna "Słoneczne Blaski" w składzie: Maja Balcarczyk, Hanna Dawidowicz, Mirabella Gluza i Antonina Koszałka z klasy 8b, Patrycja Mizianty z klasy 8a, Dawid Drozdowicz i Brajan Kwiatkowski z klasy 8c, zajęła 11. miejsce w II etapie Ogólnopolskiego Konkursu Badawczego "Postaw na Słońce", co przełożyło się na 14. miejsce w klasyfikacji generalnej.

            W konkursie udział wzięło ponad 70 drużyn z całej Polski. Zadania w II etapie konkursu były bardzo wymagające, tym bardziej cieszy mnie tak wysokie miejsce naszej drużyny. Mam nadzieję, że zdobyte umiejętności podczas pracy w tym projekcie przydadzą wam się w kolejnym etapie edukacji. Gratulacje!

            Karolina Suberlak-Dworczyk