LOGOPEDZI
Agnieszka Piwowar-Zgrzywa
Dorota Wasiołek
Natalia Karczewska
Małgorzata Borowska-Jadwiżak
Anna Klonowicz
1. Założenia programowe i cele pracy logopedycznej
Obowiązkiem szkoły jest stworzenie uczniom warunków do harmonijnego rozwoju zgodnie z ich możliwościami. Rozwój ten umożliwiają wszechstronne oddziaływania dydaktyczno-wychowawcze. Bardzo ważną rolę w prawidłowym rozwoju dziecka pełni mowa. Jej zaburzenia mogą spowodować nie tylko trudności w komunikowaniu się, ale również nieprawidłowe funkcjonowanie w grupie oraz niepowodzenia szkolne. Podjęcie odpowiednich działań terapeutycznych ma na celu udzielenie pomocy dzieciom
z zaburzeniami wymowy.Rozporządzenie MEN z dnia 17 listopada 2010 r. w sprawie zasad udzielania i organizacji pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach
i placówkach (DZ.U. nr 228, poz. 11487)wśród zajęć specjalistycznych organizowanych w ramach pomocy psychologiczno-pedagogicznej wyróżnia zajęcia logopedyczne.
Zajęcia logopedyczne organizuje się dla uczniów z zaburzeniami mowy, które powodują zaburzenia komunikacji językowej oraz utrudniają naukę. Zajęcia prowadzą nauczyciele posiadający przygotowanie w zakresie logopedii lub logopedii szkolnej. Liczba uczestników zajęć wynosi do 4.
Zgodnie z wymienionym zarządzeniem do zadań logopedy należy w szczególności:
1) przeprowadzanie badań wstępnych, w celu ustalenia stanu mowy uczniów, w tym mowy głośnej i pisma,
2) diagnozowanie logopedyczne oraz odpowiednio do jego wyników organizowanie pomocy logopedycznej,
3) prowadzenie terapii logopedycznej indywidualnej i grupowej, w zależności od rozpoznanych potrzeb,
4) podejmowanie działań profilaktycznych zapobiegających powstawaniu zaburzeń komunikacji językowej, w tym współpraca z najbliższym środowiskiem ucznia.2. Cele strategiczne:
- Wczesne rozpoznanie istniejących u dziecka problemów komunikacji językowej
- Zapewnienie właściwej formy profilaktyki, stymulacji i terapii
- Korekcja i naprawa wad wymowy