• Obchody Święta Niepodległości w Dębnie
          • Obchody Święta Niepodległości w Dębnie

          • 11 listopada br. w 104. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę, w kościele pw. św. Ap. Piotra i Pawła odprawiono mszę świętą za Ojczyznę. Po nabożeństwie uczestnicy uroczystości zgromadzili się przed Pomnikiem Orła Białego. Spotkanie na Placu Konstytucji 3 Maja poprowadziła pani Magdalena Umińska - dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 w Dębnie. Na początku odśpiewano hymn Polski. Następnie do zebranych mieszkańców zwrócił się pan Grzegorz Kulbicki - burmistrz Dębna. Przedstawiciele władz samorządowych, środowisk kombatanckich i sybirackich, kresowian, partii politycznych, placówek oświatowych, kulturalnych i opiekuńczych oraz innych stowarzyszeń i grup złożyli na stopniach pomnika wieńce i wiązanki kwiatów. Wydarzenie uświetniły liczne poczty sztandarowe.

            Izabela Zaborska
            Adam Kaczmarczyk

        • Projekt "Niepodległa"
          • Projekt "Niepodległa"

          • 10.11.2022 r., by uczcić Święto Odzyskania Niepodległości w SP1 przeprowadzony został "Projekt: Niepodległa", w którym brali udział uczniowie klas I-VIII i dzieci z oddziałów przedszkolnych.

            "Nie ma sprawy ważniejszej niż Polska" to tytuł zajęć warsztatowych dla dzieci z oddziałów przedszkolnych i uczniów klas I-III przewidzianych do realizacji na wszystkich zajęciach edukacyjnych. Uczniowie i dzieci pracowali z mapą, tworzyli mapę myśli, muzycznie podróżowali po regionach Polski, słuchali legendy o powstaniu naszego państwa, poznali przyczyny rozbiorów, a także ważne postaci i miejsca związane z odzyskaniem niepodległości, wspólnie recytowali.

            Uczniowie klas IV-VI podczas dwóch godzin lekcyjnych wykonywali zadania z projektu "Polska była, jest i będzie", w trakcie których przybliżyli sobie okoliczności rozbiorów, poznali drogi Polaków do wolności, zrozumieli, dlaczego należało podjąć "grę o wszystko", wbrew wszystkiemu dbać o polską tradycję i tożsamość.

            Klasy VII i VIII na lekcjach matematyki powtarzały działania na liczbach - "Moja Niepodległa na lekcji matematyki", a przez 90 minut "grali" o swoją wolność rozwiązując serię zagadek, by zdobyć klucz do drzwi: "Cenne słowo - Niepodległość!" - Escape room.

            O 11:11 cała społeczność uczniowska zaśpiewała hymn państwowy. 10.11.2022 r. w SP1 upłynął na radosnym i oryginalnym przeżywaniu 104. rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę.

            Agnieszka Myszczyszyn-Węgier
            Video: Alfred Borysewicz

          • Moja Mała Ojczyzna

          • W ramach projektu krajoznawczego klasa 7b SP1 w Dębnie udała się na wycieczkę do Dolska.

            Urokliwa wieś między Dębnem a Myśliborzem zachwyciła nas nie tylko krajobrazami, ale i swoją historią, która opowiedziana przez syna obecnego właściciela Pana Fryderyka Mudzo nabrała burzliwego kolorytu. Pałac w Dolsku jest niewątpliwie najpiękniejszą Perłą w naszej Małej Ojczyźnie, a jego dzieje, legendy i prawdziwe historie, które wydarzały się w ciągu ostatnich stuleci zapierają dech w piersi.

            Dziękujemy bardzo Panu Andrzejowi Sobieskiemu za współorganizację wycieczki i niespodziankę. Mogliśmy zwiedzić pałacowe wnętrza od samych piwnic aż po strych! Nasz przewodnik i jednocześnie właściciel pałacu zachwycił nas anegdotami z różnych okresów historycznych i historiami, których słuchać można byłoby pasjami. Na koniec czekała na nas wspaniała uczta w pałacu! To był piękny czas...

            Przepełnieni wdzięcznością:
            klasa 7b z wychowawczynią Moniką Stąsiek i Panią Karoliną Karnicką

          • Ortograficzny październik

          • Październik w naszej szkole stał pod znakiem ortografii. Klasy IV-VIII wzięły udział w cyklicznych zajęciach, które miały na celu poprawić pisownię pod względem ortograficznym, ale także interpunkcyjnym i językowym.

            W pierszym tygodniu tworzyliśmy lapbooki z zasadami ortograficznymi. Lapbooki stały się ozdobą naszej szkoły. Ponadto w różnych zakątkach budynku szkoły były zakodowane kodami QR zadania z trudnościami ortograficznymi.

            W drugim tygodniu układaliśmy w klasach opowiadania, które następnie stanowiły dyktanda ortograficzne.

            Tworzyliśmy i graliśmy w gry ortograficzne. A wisienką na torcie były escape roomy. Musimy przyznać, że przy nich zabawy i śmiechu było co niemiara.

            Dziękujemy Radzie Rodziców za przekazanie funduszy na słodkie upominki, a przede wszystkim bardzo dziękujemy wszystkim uczniom za zaangażowanie i doskonałą zabawę.

            Nauczycielki języka polskiego

        • Happy Halloween
          • Happy Halloween

          • Dziś (28.10.2022r.) w naszej szkole uczniowie na lekcjach języka angielskiego w ramach lekcji kulturowej (poznawanie świąt i tradycji krajów anglojęzycznych) poznawali jedno z najbardziej znanych świąt krajów anglojęzycznych - Halloween.

            Rozstrzygnięty został również konkurs na Dynię Halloween. Zwyciężczynią w kategorii klas 4-8 została Weronika Szymczak z klasy 6a. Wyróżnienia otrzymali: Filip Masiarz (7b), Jerzy Kwiatkowski (6a), Zosia Porzezińska (5a) oraz Alicja Preuss (4a). W kategorii klas 1-3 zwyciężył Wiktor Chojnacki z klasy 1b. Wyróżnienia otrzymali: Honorata Nowak (1c) oraz Lena Masiarz (1a). Wszyscy otrzymali nagrody, a pozostali uczestnicy dyplomy za udział i słodki upominek.

            Serdecznie dziękujemy za liczny udział w konkursie. Happy Halloween!

            Magdalena Kubiak-Jacura
            i nauczyciele języka angielskiego

        • Szkoła pamięta
          • Szkoła pamięta

          • Dzisiaj (27.10.2022r.) w ramach akcji MEiN "Szkoła pamięta", klasa 6a udała się w miejsca pamięci w naszym mieście.

            Przewodnikiem był Pan Adam Kaczmarczyk, nauczyciel historii i inicjator wielu działań związanych z pamięcią historyczną w naszej Małej Ojczyźnie.

            To była bardzo ciekawa lekcja historii. Dziękujemy.

            Katarzyna Kwiatkowska

          • Integracja klas czwartych

          • Dnia 26 października br. odbyła się wycieczka integracyjna klas czwartych.

            Uczniowie wraz z opiekunami ruszyli w podróż do Gorzowa Wlkp. Pierwszym punktem integracyjnym była wizyta w kinie Helios. Dzieci obejrzały bajkę pt. "Pies w rozmiarze XXL", a następnie udały się do Fun Jumpu, gdzie wyskakały się na trampolinach i wyszalały podczas gry integracyjnej, jaką były lasery. Ostatnim punktem naszej wyprawy była wizyta w McDonaldzie, gdzie spokojnie zjedliśmy obiad i wyruszyliśmy bezpiecznie do domu.

            Oby więcej takich wspólnych wypadów i zadowolonych dzieci.

            Karolina Potaniec
            Andrzej Pawlisiak
            Marcin Domagała
            Karolina Karnicka

          • Szkolny konkurs tabliczki mnożenia

          • Dnia 7 października br. w naszej szkole odbył się konkurs tabliczki mnożenia dla klas 4-8. Rywalizacja była tak zacięta, że 21 października odbyła się dogrywka między czterema klasami. W wyniku dogrywki pierwsze miejsce w szkolnym konkursie tabliczki mnożenia zdobyli uczniowie Antoni Wilczyński oraz Tymoteusz Łucyszyn (6c), drugie miejsce powędrowało do Denisa Bubaka i Olafa Feldgebela (4a), natomiast trzecie miejsce zdobyli Denys Kushnir oraz Maksymilian Grochowski (4b).

            Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy zawziętej rywalizacji. Zapraszamy na kolejne wyzwania i serdecznie gratulujemy.

            Karolina Potaniec
            Karolina Suberlak-Dworczyk

          • Jesienne szaleństwo w ogrodzie

          • Klasy czwarte naszej szkoły zaszalały w ogrodzie! Spójrzcie na fotorelację, którą uczniowie wykonali samodzielnie.

            Było podlewanie, kompostowanie, sprzątanie, porządkowanie, planowanie, przycinanie, wyrywanie, a co najważniejsze - świetna zabawa!

            Brawo!!!

            Monika Stąsiek

          • Gorzowskie atrakcje...

          • W środę 19 października br. klasy 7b, 8a i 8b uczestniczyły w wycieczce do Gorzowa. Uczniowie naszej szkoły świetnie bawili się na trampolinach, w kinie oraz w Escape room.

            Udało nam się wrócić w komplecie, a grupie dziewcząt, którym udało się rozwiązać łamigłówki i wyjść z pokoju zagadek serdecznie gratulujemy! Brawo Haniu, Nikolo, Olu i Wiki z 7b!

            Czekamy na następną wycieczkę!

            Monika Stąsiek

          • "14 października wpisujemy do dziennika dobre stopnie wszystkim, co pracują w szkole..."

          • W naszej szkole Dzień Edukacji Narodowej jest świętem wyjątkowym, ponieważ szkoła nosi imię obchodzonego w tym dniu święta. To święto wszystkich nauczycieli, pedagogów, wychowawców, którzy na co dzień dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem ze swoimi wychowankami, a także pracowników administracji i obsługi.

            Podczas uroczystego apelu, który odbył się 14 października, uczniowie klas trzecich w części artystycznej podziękowali wszystkim nauczycielom oraz pracownikom szkoły "za wysiłki i za trudy", a uczniowie klas pierwszych złożyli ślubowanie i zostali uroczyście pasowani na uczniów naszej szkoły. Nie zabrakło podziękowań od Pani Dyrektor dla grona pedagogicznego, pracowników szkoły oraz życzeń od zaproszonych gości.

            Wychowawcy klas trzecich
            Opiekun Samorządu Uczniowskiego wraz z uczniami

          • Nasza niemiecka szkoła partnerska

          • Trzynastego października 2022r. w Szkole Podstawowej nr 1 w Dębnie doszło do bardzo ważnego spotkania z przedstawicielami Szkoły Podstawowej w Oderbergu.

            Podczas spotkania Pani Dyrektor Iwona Szostowska oraz wicedyrektor szkoły Pan Maciej Jagiełło podpisali List Intencyjny dotyczący współpracy pomiędzy obiema szkołami. Szkołę w Oderbergu reprezentowała Pani Dyrektor Madlen Von Cysewski oraz Pani Dyrektor Kinderhort “Am Albrechtsberg” Nicole Adam. Współpraca będzie dotyczyła wspólnych inicjatyw w zakresie działań edukacyjnych, wymiany uczniów i realizacji wspólnych projektów.

            SP1

        • KONKURS Z OKAZJI DNIA EDUKACJI NARODOWEJ
          • KONKURS Z OKAZJI DNIA EDUKACJI NARODOWEJ

          • Od dziś na stronach internetowej oraz facebook'owej szkoły będą pojawiały się zdjęcia nauczycieli, którzy wcieleni zostali w postacie z bajek, czyli nauczyciele widziani oczami uczniów.

            Konkurs polega na napisaniu w komentarzu jaki to bohater bajkowy/filmowy i wskazaniu który z nauczycieli ukrywa się pod tą postacią. Należy również krótko uzasadnić dobór osoby do nauczyciela.

            Przewidziane są atrakcyjne nagrody dla uczniów, którzy bezbłędnie dopasują bohaterów i najbardziej kreatywnie wyjasnią połączenie postaci z nauczycielem.

            Zapraszamy do zabawy 😀

            SP1

          • Warsztaty wokół Kici Koci

          • Październik to Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych, dlatego z wielką radością przyjęliśmy wiadomość o odwiedzinach wspaniałego gościa. Dzięki współpracy z Książnicą Pomorską w Szczecinie nasza szkolna biblioteka ma dostęp do wielu interesujących inicjatyw. Jesteśmy także beneficjentami Narodowego Programu Wspierania Czytelnictwa, dzięki któremu pozyskaliśmy 15 000 złotych na działalność.

            Warsztaty wokół Kici Koci były niezwykle urozmaicone. Maskotka uśmiechniętej kotki zaprosiła nas do zwiedzania jej domku. Puzzle – kostki, które były zarówno fragmentem dekoracji, jak i rekwizytem, pomogły lepiej poznać bohaterów serii; pojawiła się iluzja (zarówno dzieci, jak i dorośli lubią, gdy dzieje się coś niezwykłego, magicznego); uruchomiliśmy naszą wyobraźnię poprzez eksperyment chemiczny.

            Bawiliśmy się gestem, ruchem, słowem, książką. Pani Monika Skikiewicz, czyli niejaka Bajanka jest filologiem, pedagogiem, logopedą, a także dziecięcym instruktorem teatralnym, dlatego spotkanie było dla dzieci iście teatralnym przeżyciem.

            Każde dziecko otrzymało dyplom Przyjaciela Kici Koci, przygotowany przez grafika wydawnictwa Media Rodzina.

            Bardzo dziękujemy i zapraszamy do nas częściej!

            Małgorzata Dziedziuch

          • Smaczna i zdrowa sałatka owocowa

          • Dnia 6.10.2022r. uczniowie klasy 2a postanowili wykorzystać dary z jesiennego sadu, żeby wykonać pyszną sałatkę owocową. Królowały śliwki, jabłka, gruszki, winogrona, ale nie zabrakło też owoców egzotycznych, tj. banany i mandarynki.

            Przyrządzanie wspólnej sałatki sprawiło dzieciom wiele satysfakcji, jednocześnie uświadamiając jak ważną rolę odgrywają witaminy we właściwym funkcjonowaniu naszego organizmu. W taki kolorowy i smaczny sposób zrealizowaliśmy temat "Szkoła zdrowego odżywiania".

            Sałatka smakowała wyśmienicie.

            Justyna Mroczkowska

          • Co dał dzieciom ogródek?

          • Kiedy dzieci widzą, jak ziarenko zamienia się w roślinę, kwiat lub warzywo zdają sobie sprawę, że to cud natury.

            Dzieci z naszej szkoły mogły tego doświadczyć. Siały, pieliły, zbierały plony. Mogły też spróbować jak smakuje zupa i dowiedzieć się, że powstała z tego, co urosło w ogródku.

            Innym zadaniem było zapoznanie dzieci z wartościami odżywczymi warzyw. Klasy pierwsze poznały nazwy warzyw i wykonały prace plastyczne tych warzyw, które lubią. Dzieci z klas drugich poznały pracę ogrodnika i narzędzia wykorzystywane w ogrodzie. Trzecie klasy podały nam mnóstwo sposobów na zatrzymanie witamin w przetworach oraz dały mnóstwo przepisów kulinarnych na pyszne dania. Prace plastyczne dzieci były ciekawe i inspirujące.

            Nauczyciele klas I-III

          • Dzień Sybiraka

          • Zarząd Koła Związku Sybiraków w Dębnie 16 września zorganizował obchody Dnia Sybiraka, na które zaprosił Sybiraków, ich rodziny, sympatyków i mieszkańców Dębna.

            17 września przypada 83. rocznica sowieckiej agresji na Polskę. Ten dzień upamiętnia cywilne ofiary sowieckich deportacji w głąb ZSRR. Uroczystości w Dębnie rozpoczęły się mszą świętą w kościele pw. św. Ap. Piotra i Pawła, koncelebrowaną przez księdza Andrzeja Słowika. Następnie uczestnicy udali się pod Pomnik Sybiraków na cmentarzu przy ul. Włościańskiej. Do zebranych przemówił Burmistrz Dębna Grzegorz Kulbicki oraz odmówiono modlitwę za wszystkie polskie ofiary zsyłek sybirskich. Delegacje władz samorządowych, związków kombatanckich i placówek oświatowych złożyły wiązanki kwiatów i zapalone znicze.

            W uroczystości uczestniczyły poczty sztandarowe Związku Sybiraków, Szkoły Podstawowej nr 1 (uczniowie Norbert Kłosowski, Milena Olechnowicz, Antonina Koszałka), Zespołu Placówek Oświatowych w Barnówku oraz Związku Kombatantów RP (uczniowie z naszej szkoły: Nikodem Całko, Hanna Gąsiorowska, Maja Grądziel).

            Adam Kaczmarczyk

          • Nocne oblicze szkoły

          • Noc pełną wrażeń w szkole z 30.IX. na 01.X. spędzili uczniowie klas 8a i 8b. W tym czasie uczniowie grali w piłkę siatkową, ping-ponga, rożne gry, karty oraz bawili się w chowanego. Z determinacją tropili chowających się na szkolnych korytarzach kolegów i koleżanki. Zabawy nie zmęczyły naszych uczniów - ostatnią rzeczą, na jaką mieli ochotę w czasie nocowania, to było spanie.

            Celem zajęć było integrowanie uczniów, kształtowanie umiejętności współdziałania i współpracy w zespole oraz czerpanie radości ze wspólnej zabawy.

            Izabela Zaborska
            Mirosław Handke

          • Dzień Chłopca w 3a

          • 30 września obchodzimy w szkole ważne święto - Dzień Chłopaka. Chłopcy są w tym dniu zwykle obdarowywani drobnymi upominkami.

            W naszej klasie również nie zabrakło drobnych upominków dla naszych chłopców i słodkiego poczęstunku dla wszystkich. Nasze mamy upiekły przepyszną pizzę i ciasto czosnkowe, za co bardzo DZIĘKUJEMY! Po wspaniałej uczcie w dobrych humorach udaliśmy się do parku, gdzie spędziliśmy miło czas.

            Dorota Wasiołek

          • Dzień Chłopca w 2a

          • 30 września w klasie 2a świętowaliśmy Dzień Chłopca. Był to dzień pełen wrażeń, atrakcji, radości i dobrej zabawy. Uroczystość w doskonały sposób posłużyła dalszemu poznaniu i integracji klasy. Dziewczynki wręczyły kolegom upominki i dyplomy, a nagrodą dla wszystkich był słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców, za co serdecznie dziękujemy :-)

            Justyna Mroczkowska