Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" to polskie święto państwowe. Inicjatorem jego ustanowienia był śp. Prezydent RP Lech Kaczyński, który stosowny projekt złożył w Sejmie w lutym 2010 roku. Proponował zarazem, by jego obchody wyznaczyć na 1 marca, na pamiątkę dnia w 1951 r., kiedy to w piwnicy więzienia mokotowskiego stracono wybitnych oficerów, członków IV Zarządu Głównego Zrzeszenia WiN, ostatniej ogólnopolskiej struktury niepodległościowej, wywodzącej się bezpośrednio z Polskiego Państwa Podziemnego, z Armii Krajowej.
3 lutego 2011 r. Sejm uchwalił ustawę o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". Jak napisano w tekście ustawy, poświęcony jest on "bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienia dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób, przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu". Obchody święta wyznaczono na 1 marca.
O tym ważnym w dziejach Polski wydarzeniu pamiętano także w naszym mieście. 1 marca br. przy Pomniku Orła Białego na Placu Konstytucji 3 Maja zgromadzili się przedstawiciele lokalnej społeczności. W dowód pamięci i szacunku dla żołnierzy walczących o pełną suwerenność Polski w latach powojennych, na stopniach pomnika złożono wiązanki kwiatów i zapalono znicze.
W uroczystości wzięli też udział uczniowie naszej szkoły pod opieką pana Adama Kaczmarczyka. Poczet sztandarowy SP1 tworzyli: Norbert Kłosowski, Antonina Koszałka i Milena Olechnowicz, natomiast poczet złożony z Nikodema Całko, Hanny Gąsiorowskiej i Mai Grądziel prezentował sztandar Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych.