• Omnibusy z SP1!
          • Omnibusy z SP1!

          • Wczorajsze popołudnie wypełnione było emocjami. W naszej szkole odbył się Międzyszkolny Konkurs Interdyscyplinarny "Omnibus". To pierwszy taki turniej organizowany przez SP1. W rywalizacji wzięły udział trzyosobowe drużyny z pięciu szkół naszej gminy: Szkoła Podstawowa nr 3, Szkoła Podstawowa nr 2, Szkoła Podstawowa nr 1 ze Smolnicy, Szkoła Podstawowa z Sarbinowa oraz Szkoła Podstawowa nr 1 reprezentowana przez: Milenę Olechnowicz z 8a, Wojtka Abrantowicza z 8c i Antka Kasprowiaka z 7b.

            Drużyny miały do wykonania rozmaite aktywności w 9 kategoriach: język polski, historia, matematyka, geografia, ekologia, Unia Europejska, język obcy, sztuka i architektura oraz sprawność fizyczna. Rywalizacja przebiegała na wysokim poziomie, jednocześnie w przemiłej atmosferze.

            Wygrana przypadła naszej drużynie. Milena, Wojtek i Antek wywalczyli tytuł "Omnibusa"! Ich radość była wielka!
            Konkurencje przygotowali nauczyciele naszej szkoły: pani Małgorzata Kołoszyc, pani Monika Stąsiek, pani Karolina Suberlak-Dworczyk, pani Joanna Wolska, pani Magda Kubiak-Jacura, pan Adam Kaczmarczyk i pan Marek Własak oraz panie Katarzyna Kwiatkowska i Agnieszka Myszczyszyn-Węgier.

            Fundatorami nagród byli: rodzice, firma Tchibo, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Szczecinie oraz nauczyciele.

            Bez wsparcia i współpracy kadry pedagogicznej naszej szkoły, a przede wszystkim wyżej wymienionych koleżanek i kolegów, inicjatywa nie odbyłaby się w tak pozytywnej atmosferze i na tak wysokim poziomie.

            Wielkie podziękowania wszystkim zaangażowanym w przygotowanie "Omnibusa" składają organizatorki:
            Agnieszka Myszczyszyn-Węgier
            Katarzyna Kwiatkowska

        • Wystawa dyniowa
          • Wystawa dyniowa

          • Mini wystawa miała miejsce w sali 11. Chętni uczniowie wykonali swe dzieła, a wyróżnieni zostali: Alan Stogren (kl. 3a), Antonina Macudzińska (kl. 3b), Lila Kudła (kl. 3b), Julia Potapińska (kl. 3b).

            Zapraszam do obejrzenia fotorelacji.

            Małgorzata Kołoszyc

        • Chwila zadumy...
          • Chwila zadumy...

          • Dnia 31 października uczniowie z klas 5b, 7b, 8c oraz przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego Milena Olechnowicz z klasy 8a wraz z opiekunkami Samorządu Uczniowskiego panią Karoliną Potaniec i panią Natalią Karczewską oraz panią z biblioteki szkolnej Małgorzatą Dziedziuch, udali się na pobliski cmentarz, aby posprzątać teren między grobami.

            Uczniowie zbierali liście z grobów, wyciągali zużyte wkłady oraz wkładali nowe świeżo zapalone. Z zachowaniem odpowiedniej kultury w takim miejscu, w ciszy uprzątnęli sporą część cmentarza oraz odwiedzili zapomniane i te najbardziej zaniedbane groby.

            Takie wyjście nauczyło ich kultury w miejscach publicznych, odpowiedniego zachowania na cmentarzu oraz bezinteresownej pomocy. Przed jutrzejszym Świętem Wszystkich Zmarłych z pewnością pomogliśmy niejednej osobie, która nie mogła być i uprzątnąć grobu swoich bliskich czy zapalić znicza.

            Wszystkim uczniom biorącym udział w tej akcji serdecznie dziękujemy. Pamiętajcie, że dobro wraca. 

            Opiekunowie SU
            Karolina Potaniec
            Natalia Karczewska

        • Wystawa dyniowa
          • Wystawa dyniowa

          • Dnia 25.10.2023r. uczniowie klas trzecich, korzystając z zaproszenia, obejrzeli wystawę dyniową zorganizowaną przez Przedszkole Nr 1 "Czarodziejska Kraina" w Dębnie i wykonali mini sesję.

            Serdecznie dziękujemy za zaproszenie.

            Justyna Mroczkowska

        • Jak to ze świętem biblioteki było
          • Jak to ze świętem biblioteki było

          • Kończy się październik, a wraz z nim dobiega też końca święto bibliotek szkolnych. Urodziny i imieniny naszej biblioteki były okazją do promowania czytania jako najważniejszej umiejętności, jaką ludzie przyswoili.

            Podczas tego miesiąca w holu szkoły stanęła mała wystawa obwieszczająca to wydarzenie społeczności szkolnej. Odbywały się liczne zajęcia czytelnicze, dające dzieciom możliwość wykazania się swoimi umiejętnościami plastycznymi oraz wiedzą literacką. I jak na imieniny i urodziny przystało, uczniowie mogli złożyć życzenia bibliotece. A klasa 2a, której wychowawczynią jest pani Jolanta Kuka, wykonała to zadanie perfekcyjnie. Dlatego drugoklasiści otrzymali drobne upominki, aby zawsze pamiętali, że w bibliotece jest super.

            Małgorzata Dziedziuch

        • Medal dla Pana Adama Kaczmarczyka
          • Medal dla Pana Adama Kaczmarczyka

          • Jak niedawno wspominaliśmy, 13 października br. pan Adam Kaczmarczyk, z rąk Wojewody Zachodniopomorskiego Zbigniewa Boguckiego i Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty Katarzyny Koszewskiej, odebrał Medal Komisji Edukacji Narodowej przyznany przez Ministra Edukacji i Nauki. Odznaczenie jest nadawane za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania, w szczególności w zakresie prowadzonej działalności dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej. Pan Adam to nauczyciel z wieloletnim doświadczeniem, ma ogromny wkład w kształtowanie postaw uczniów naszej lokalnej społeczności, angażuje się w działalność na rzecz rozwoju regionalnego. Jest społecznikiem, pasjonatem historii, a nade wszystko dobrym człowiekiem.

            Pan Adam jest emerytowanym nauczycielem historii, jednak nadal oddaje się swojej pasji i obecnie uczy też w naszej szkole. Jest jednak znany dębnowskiej społeczności, ponieważ przez wiele lat był dyrektorem Szkoły Podstawowej nr 2 oraz Gimnazjum Publicznego. Ponadto aktywnie działał w Szkolnym Związku Sportowym w Dębnie, pełniąc w latach 1990-2006 funkcję przewodniczącego zarządu oraz w Lidze Obrony Kraju. Od przeszło 30 lat współpracuje ze Związkiem Kombatantów RP i Związkiem Sybiraków.

            Z wnioskiem do Ministerstwa Edukacji i Nauki o nadanie tego wyróżnienia swemu dawnemu wychowawcy i nauczycielowi wystąpiła grupa Jego uczniów (absolwenci SP 2 z roku 1986). Ministerstwo skierowało sprawę do Kuratorium Oświaty w Szczecinie, ta zaś przekazała dalsze procedowanie dyrektorowi Szkoły Podstawowej nr 1. Wniosek o przyznanie medalu po zatwierdzeniu przez członków Rady Pedagogicznej został przekazany zwierzchnim władzom oświatowym.

            We wcześniejszych latach pan Adam Kaczmarczyk został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi przez Prezydenta RP w 1998 roku, a w 2003 roku Złotym Krzyżem Zasługi. Przyznane odznaczenia są wyrazem wdzięczności, jaką Rzeczpospolita obdarza swoich najlepszych nauczycieli i pracowników oświaty. Budują one prestiż środowiska oraz stanowią formę docenienia wysiłku i poświęcenia, które są udziałem poszczególnych osób w ich aktywności na rzecz kształcenia oraz wychowania dzieci i młodzieży.

            Jesteśmy zaszczyceni i jest nam niezmiernie miło mieć w swoim gronie tak wyjątkowego nauczyciela. Serdecznie gratulujemy!

            Życzę kolejnych sukcesów i powodzenia!

            Iwona Szostowska

        • Piękni, bo czytają!
          • Piękni, bo czytają!

          • Wykorzystując teatrzyk Kamishibai podczas zajęć czytelniczych, dajemy młodym czytelnikom możliwość odbioru literatury w atrakcyjnej odsłonie.

            Ucziowie z klas 1-3 uczestniczyli w "spektaklu", którego główną bohaterką była mała gąsienica. Jej przygody i "magiczna" przemiana w pięknego motyla pozwoliła zobaczyć, w jaki sposób stajemy się "piękni", i że w przypadku ludzi duży wpływ na to ma czytanie.

            Małgorzata Dziedziuch

        • LAURKA DLA BIBLIOTEKI - zajęcia czytelniczo-plastyczne dla dzieci w świetlicy szkolnej
          • LAURKA DLA BIBLIOTEKI - zajęcia czytelniczo-plastyczne dla dzieci w świetlicy szkolnej

          • Z okazji trwającego Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych podczas zajęć świetlicowych uczniowie dowiedzieli się, jak ważne dla każdego z nas jest czytanie książek. Dzieci, które lubią czytać dla przyjemności, z dużą swobodą piszą wypracowania, są kreatywne, tolerancyjne, pięknie wypowiadają się, posiadają dużą wiedzę o otaczającym świecie. Podczas zajęć uczniowie wysłuchali fragmentu "Harrego Pottera" - znanej i lubianej serii literackiej.

            Nasi miłośnicy książek wykonali też laurki dla biblioteki szkolnej, życząc jej wielu nowości wydawniczych i rosnącej liczby czytelników.

            Gabriela Humeniuk

        • Światowy Dzień Owoców i Warzyw w świetlicy szkolnej
          • Światowy Dzień Owoców i Warzyw w świetlicy szkolnej

          • Światowy Dzień Owoców i Warzyw jest obchodzony każdego roku w trzeci piątek października. W tym roku obchodziliśmy go 20 października. Była to świetna okazja do tego, aby przypomnieć dzieciom, jak ważne jest codzienne spożywanie warzyw i owoców.

            Podczas zajęć uczniowie dowiedzieli się jakie witaminy i wartości odżywcze zawierają owoce i warzywa oraz jaką rolę pełnią w odżywianiu człowieka. Zajęcia miały również na celu zachęcenie dzieci do codziennego spożywania warzyw i owoców także pod postacią świeżo wyciskanych soków bez dodatku cukru.

            Gabriela Humeniuk
            Monika Jelińska

        • Od włókna do ubrania
          • Od włókna do ubrania

          • Każdy z nas codziennie zakłada ubrania, ale czy każdy z nas zdaje sobie sprawę, jak one powstają? Aby poszukać odpowiedzi na to pytanie, klasy piąte udały się z wizytą do krawcowej, pani Agnieszki Jakubowskiej.

            Pani Agnieszka z wielkim zaangażowaniem opowiedziała o rodzajach tkanin, o tym, jak powstają oraz wyjaśniła różnicę pomiędzy tkaniną a dzianiną. Każdy uczeń mógł podjąć próbę tkania na krośnie pod czujnym okiem pani Agnieszki. Piątoklasiści mogli dokładnie przyjrzeć się jak powstaje koszula, od wykonania wzoru po efekt końcowy.

            Dziękujemy Pani Agnieszce za interesującą żywą lekcję techniki.

            Anna Ciuma

        • Konkurs "Jesienne kompozycje" rozstrzygnięty
          • Konkurs "Jesienne kompozycje" rozstrzygnięty

          • W naszej szkole odbył się konkurs dla uczniów klas I-III. Celem konkursu było rozbudzenie wyobraźni plastycznej, przedstawienie nastrojów i stanów uczuciowych inspirowanych jesienią poprzez tworzenie kompozycji z różnych materiałów przyrodniczych. Uczniowie wykonali przepiękne, twórcze prace w dwóch kategoriach: płaszczyzna i kompozycja przestrzenna. Jury nagrodziło wiele prac uczniowskich, przyznając I, II i III miejsce w obu kategoriach oraz wyróżnienia wszystkim pozostałym uczestnikom. Laureaci otrzymali dyplomy i upominki.

             

            Laureaci w kategorii "płaszczyzna":

            I miejsce - Wiktor Chojnacki (kl. 2b)

            II miejsce - Ksawery Szczepaniak (kl. 2a)

            III miejsce - Milana Lomachuk (kl. 1b)

             

            Laureaci w kategorii "kompozycja przestrzenna":

            I miejsce - Elina Riazantseva (kl. 2a)

            II miejsce ex aequo - Sebastian Żurawski (kl. 1b)
                                              Aleksander Macudziński (kl. 2a)

            III miejsce - Tymon Kruczek (kl. 1a)

             

            Wyróżnienia:

            Klasa 1a: Alicja Jędrzejewska, Łucja Kowalska, Marharyta Kushnir, Martyna Szurkało

            Klasa 1b: Nadia Augustyniak, Klaudia Bodio, Franciszek Potaniec, Hanna Świegocka, Aleksander Werbiński

            Klasa 2b: Michał Baran

            Klasa 2c: Dorota Górniak, Aurelia Skowysz, Oktawia Tokarzewska

             

            GRATULACJE!!!

            Dorota Wasiołek

        • Podsumowanie Miesiąca Matematycznego
          • Podsumowanie Miesiąca Matematycznego

          • Miesiąc matematyczny upłynął pod znakiem warsztatów oraz intensywnego ćwiczenia sprawności rachunkowej. Z każdej klasy wyłoniłyśmy najlepszych uczniówktórzy zostali nagrodzeni wysokimi ocenami z matematyki. Gratulujemy!

            W tym roku obchody Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia zostały przełożone na 17 listopada. W związku z tą zmianą podjęłyśmy decyzję o przeniesieniu na listopad szkolnego konkursu tabliczki mnożenia dla klas 4–6.

            W tym dniu odbędzie się również konkurs matematyczny dla uczniów klas 7–8, którzy uzyskali najwyższe wyniki z powtórek w ramach Miesiąca Matematycznego. W konkursie tym będą musieli wykazać się sprawnością rachunkową oraz umiejętnością rozwiązywania zadań z treścią, zarówno indywidualnie, jak i zespołowo.

            Szczególnie dziękujemy uczniom, którzy podjęli trud uchwycenia matematyki w obiektywie. Wykazaliście się spostrzegawczością i pomysłowością. Brawo! Trzymamy za was kciuki w dalszym etapie :-) 

            Przypominamy również, że zdjęcia na konkurs "Matematyka w obiektywie" można wysyłać poprzez stronę internetową jeszcze do 1 listopada br.

            https://mwo.usz.edu.pl/

            Nauczycielki matematyki

        • Październikowa uroczystość - Święto Naszej Szkoły
          • Październikowa uroczystość - Święto Naszej Szkoły

          • W piątek 13 października 2023 roku odbył się uroczysty apel z okazji 250-lecia Komisji Edukacji Narodowej - patrona Szkoły Podstawowej nr 1 w Dębnie. W tym wyjątkowym dniu miało również miejsce pasowanie pierwszoklasistów. Powagi uroczystości dodali zaproszeni rodzice, goście - w tym Burmistrz Dębna pan Grzegorz Kulbicki, dyrekcja szkoły, nauczyciele, pracownicy administracji i obsługi oraz starsi koledzy.

            Podczas apelu dzieci miały okazję zaprezentować wszystkim obecnym swoje umiejętności w przygotowanym wcześniej programie artystycznym. Wychowawczynie klas pierwszych, panie Karolina Karnicka i Milena Ircha, zatroszczyły się o występ pierwszaków. Natomiast o część artystyczną w wykonaniu trzecioklasistów zadbały panie Justyna Mroczkowska i Małgorzata Borowska-Jadwiżak. Postarali się także uczniowie klas starszych, prezentując ciekawe scenki. Nad ich występem czuwały panie Katarzyna Kwiatkowska i Agnieszka Myszczyszyn-Węgier.

            Kulminacyjnym punktem apelu było ślubowanie i pasowanie pierwszoklasistów. Dzieci swoją postawą potwierdziły gotowość do wytężonej pracy i przyrzekali "uczyć się pilnie, pomagać słabszym, być dobrymi Polakami i dbać o honor swojej Ojczyzny". Po ślubowaniu Pani Dyrektor dokonała pasowania symbolicznym kluczem, przyjmując tym samym pierwszaków w poczet uczniów naszej szkoły. Na pamiątkę tego wydarzenia bohaterowie uroczystości otrzymali birety i dyplomy. Z pewnością ten dzień pozostanie na długo w ich pamięci. Wszystkim pierwszoklasistom życzymy samych sukcesów w nauce!

            Pięknym podsumowaniem apelu był występ uczennicy klasy VIa Marceliny Jacury, która zagrała na skrzypcach.

            Małgorzata Borowska-Jadwiżak
            Justyna Mroczkowska

        • Czytajmy głośno, czytajmy radośnie!!!
          • Czytajmy głośno, czytajmy radośnie!!!

          • Dzień Głośnego Czytania przypada 29 września w rocznicę urodzin pani Janiny Porazińskiej - poetki i prozaiczki, autorki tekstów scenicznych dla dzieci i młodzieży, redaktorki, tłumaczki literatury skandynawskiej, która w swej twórczości szczególnie skupiała się na literaturze dziecięcej. Natomiast w naszej szkole głośno i radośnie czytamy każdego dnia.

            Razem z księżną z Królestwa Miłośników Książek dzieci z klas drugich wyruszyły w literacką podróż do krainy baśni, w której mała księżniczka nie rosła, a dobra wróżka mogła ją uzdrowić tylko w jeden sposób - czytaniem książki "O szczęśliwym świecie". Księżna pokazała uczniom, że książka to źródło radości, która może być partnerem do tańca, przytulanką oraz wspaniałym przyjacielem.

            Małgorzata Dziedziuch

        • Dzień Chłopca w 8a
          • Dzień Chłopca w 8a

          • 4 października br. uczniowie klasy 8a uczestniczyli w wycieczce do Centrum Rozrywki Rodzinnej "Akcja" w Kostrzynie nad Odrą.

            Wyjazd zorganizowany z okazji Dnia Chłopca przyniósł uczniom wiele radości, a co niektórzy odkryli w sobie nowe umiejętności. Współzawodnictwo na torze wiązało się ze świetną zabawą. Lekcja na kręgielni była wspaniałą rozrywką nie tylko dla chłopców, ale również dla dziewczyn. Oprócz kręgli graliśmy w bilard oraz mini kosza.

            Wycieczka zakończyła się wspólnym posiłkiem, a uczniowie pełni wrażeń i emocji wrócili do szkoły, myśląc już o kolejnym wyjeździe.

            Anna Ciuma

        • Laptopy dla czwartoklasistów
          • Laptopy dla czwartoklasistów

          • Dziś (03.10.2023r.) uczniowie klas czwartych wraz z wychowawcami, dyrekcją oraz rodzicami mieli przyjemność być gośćmi w Szkole Podstawowej nr 3 im. Jarosława Dąbrowskiego w Dębnie.

            Nasi czwartoklasiści otrzymali laptopy z rządowego programu "Laptop dla ucznia". Jednym z celów programu jest wyrównywanie szans w dostępie do nowoczesnego cyfrowego sprzętu, co podkreślali zaproszeni goście: Wojewoda Zachodniopomorski Zbigniew Bogucki, poseł na Sejm Leszek Dobrzyński, poseł na Sejm Michał Jach oraz Burmistrz Dębna Grzegorz Kulbicki.

            Aleksandra Swędra

        • Jesień w ogrodzie
          • Jesień w ogrodzie

          • W ramach projektu "Szkolny ogródek" klasy młodsze zbierały plony tego, co zasiały i pielęgnowały przez kilka miesięcy.

            Dzieci mogły zobaczyć, co urosło, jak się pracuje i jakie wykorzystuje się narzędzia w ogródku. Poznały również wartości odżywcze warzyw oraz sposoby ich wykorzystania. Świetnie się przy tym bawiły i przez zabawę uczyły. Uśmiechy towarzyszyły wszystkim. Teraz czekamy do wiosny.

            Nauczycielki edukacji wczesnoszkolnej