• "W podróży" z okazji Dnia Europy
          • "W podróży" z okazji Dnia Europy

          • Z okazji Dnia Europy, obchodzonego 9 maja 2023r. przez Unię Europejską, uczniowie klasy 2b wyruszyli w wirtualną podróż po Europie. Dzieci udały się do Niemiec, Francji i Hiszpanii oraz do ich stolic - Berlina, Paryża i Madrytu.

            W Berlinie uczniowie szukali wieży telewizyjnej oraz słuchali charakterystycznego śpiewu w języku niemieckim - jodłowania. Natomiast zwiedzając Hiszpanię nauczyli się kilku zwrotów w tym języku, m.in. "Jestem Polakiem./Jestem Polką. Mieszkam w Polsce". Dodatkową ciekawostką było zwiedzanie Watykanu, czyli  miasta-państwa będącego siedzibą najwyższych władz Kościoła katolickiego. Wszystkim uczniom spodobał się wirtualny lot samolotem. Na koniec dzieci znalazły się w pokoju sensorycznym, gdzie mogły się zrelaksować na plaży słuchając szumu płynącej wody.

            Były to już drugie zajęcia z wykorzystaniem gogli vr. Pierwsze spotkanie odbyło się 3.01.2023r. Uczniowie podziwiali wtedy piękną zorzę polarną, zimowe krajobrazy w Norwegii, Finlandii i Islandii. Spotkanie z wirtualną rzeczywistością zorganizowała wychowawczyni klasy 2b, a ciekawe zajęcia poprowadziła pani Karolina Suberlak-Dworczyk. Uczniowie pięknie podziękowali pani Karolinie za niezapomniane przeżycia.​​​​​​​​​​​​​​

            Wychowawczyni kl. 2b
            Małgorzata Borowska-Jadwiżak

        • ŚWIĘTO KONSTYTUCJI 3 MAJA 2023
          • ŚWIĘTO KONSTYTUCJI 3 MAJA 2023

          • 3 Maja Polska i Polacy na całym świecie obchodzą święto narodowe, upamiętniające przyjęcie w 1791 r. pierwszej w Europie i drugiej na świecie spisanej konstytucji. Dokument ten został podpisany 232 lata temu.

            Konstytucja 3 Maja była silnym impulsem pobudzającym społeczną świadomość potrzeby zmian w funkcjonowaniu państwa, dawała też nadzieję na reformy. Konstytucja była cywilizacyjnym osiągnięciem obywateli Rzeczpospolitej Obojga Narodów, ważną kartą wspólnej historii Polski i Litwy. Stała się też wzorem dla innych państw.

            Obchody w Dębnie rozpoczęły się uroczystą mszą świętą w kościele pw. św. Ap. Piotra i Pawła. Następnie uczestnicy przemaszerowali na plac Konstytucji 3 Maja. Odśpiewano hymn Polski, głos zabrał burmistrz Dębna pan Grzegorz Kulbicki, który przypomniał, jakie znaczenie miało uchwalenie Konstytucji 3 Maja. Po krótkim przemówieniu włodarza gminy liczne delegacje organizacji i instytucji złożyły wiązanki przed pomnikiem Orła Białego. Uroczystość uświetniły poczty sztandarowe oraz harcerze. W obchodach uczestniczyła również delegacja uczniów naszej szkoły wraz ze sztandarem: Antonina Koszałka, Pola Rudnicka i Mateusz Borkowski. Wśród grupy dębnowskich harcerzy byli też uczniowie z naszej Jedynki.

            Izabela Zaborska

          • Okulary VR na świetlicy szkolnej

          • Wirtualna rzeczywistość, oprócz dostarczania rozrywki, może również pomóc osobom z lękami, traumami i fobiami. W tym roku w Dolnośląskim Centrum Zdrowia Psychicznego powstały pierwsze sale wyposażone w gogle VR, dzięki którym pacjenci będą mogli przenieść się w symulowane, trójwymiarowe środowisko. 

            W zasobach classvr, z których korzystamy w naszych szkolnych okularach, znajduje się zakładka „Pakiet Terapeutyczny”. Skorzystałam z niego podczas zajęć z uczniami w świetlicy szkolnej. Uczniowie odpoczywali na plaży i relaksowali się słuchając szumu wodospadu. 

            Okulary zostały zakupione w ramach Laboratoriów Przyszłości. 

            Karolina Suberlak-Dworczyk

        • Dlaczego warto czytać?
          • Dlaczego warto czytać?

          • Często my, bibliotekarze szkolni, zadajemy takie pytanie naszym uczniom, chcąc rozbudzić w nich pasje do poznawania świata i samych siebie.

            Tym razem podczas spotkania autorskiego w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Dębnie im. Antoniego Dobrowolskiego, na to i wiele innych pytań starał się odpowiedzieć pan Jacek Łapiński - prawnik, pisarz, przedsiębiorca i pasjonat psychologii pozytywnej. Podróżnik po Polsce, przyjazny i pogodny autor książek "Z uśmiechem Ci do twarzy", "Dlaczego warto czytać?!" oraz "Jak być lepszym". W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas siódmych, którzy z wielką uwagą wsłuchiwali się w niezwykle budujący i optymistyczny przekaz.

            Małgorzata Dziedziuch

        • Na zakupach
          • Na zakupach

          • W słoneczną, choć trochę chłodną środę 26.04.2023r. uczniowie klasy 2b udali się do pobliskiego sklepu na zakupy. Były to kolejne zajęcia z cyklu "Lekcja w terenie".

            Dzieci samodzielnie robiły zakupy zdrowych produktów, nauczyły się czytania etykiet produktów, zwracając uwagę na ich skład, doskonaliły sprawność liczenia w pamięci, wdrażały się do przestrzegania ustalonych zasad, a zwłaszcza kulturalnego i bezpiecznego zachowania się w miejscach publicznym.

            Po powrocie do szkoły, podczas edukacji matematycznej, uczniowie układali zadania, dokonując obliczeń pieniężnych. To był udany dzień, a dzieci zadowolone.

            Małgorzata Borowska-Jadwiżak

        • Wyniki konkursu z okazji Dnia Ziemi
          • Wyniki konkursu z okazji Dnia Ziemi

          • Kreatywność naszych uczniów zaskoczyła nas bardzo pozytywnie. Przedstawiamy Państwu filmik, który bezapelacyjnie wygrał w konkursie z okazji Dnia Ziemi. Uczniowie klasy 7c zadbali o każdy detal. Brawo! Prawdziwi z Was artyści.

            Tydzień bez pytania wygrała również klasa 6a (również za filmik) oraz klasa 8b za plakat.

            Karolina Suberlak-Dworczyk

        • "Znam lektury"
          • "Znam lektury"

          • Dnia 25.04.2023r. uczniowie klas 8 wzięli udział w Międzyszkolnym Konkursie "Znam lektury". Nasza szkoła zajęła III miejsce.

            SP1 reprezentowali:
            Antonina Koszałka kl. 8b
            Hanna Dawidowicz kl. 8b
            Mateusz Borkowski kl. 8a

            Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy!

            Aleksandra Swędra

        • Pamięć o bohaterskich żołnierzach
          • Pamięć o bohaterskich żołnierzach

          • 22 kwietnia br. w Rejonie Pamięci Narodowej w Gozdowicach i na cmentarzu wojennym 1. Armii Wojska Polskiego w Starych Łysogórkach odbyły się uroczystości 78. rocznicy forsowania Odry. Rocznica forsowania Odry to upamiętnienie historycznych wydarzeń i hołd składany bohaterom walk z hitlerowskimi Niemcami. Forsowanie Odry było kluczowym elementem szturmu na Berlin - bez heroicznej postawy polskich żołnierzy wojna mogła potrwać znacznie dłużej. Przeprawa przez rzekę była morderczym wyzwaniem. Relacje przekazywane przez kultywujących pamięć o bohaterskich polskich żołnierzach są wstrząsające. Życie w tej bitwie straciło około 2000 polskich żołnierzy, a Odra wręcz spłynęła krwią. Po jej pokonaniu droga na Berlin była otwarta. Dramatyzmu tej sytuacji dodaje fakt, że gdy żołnierze walczyli i ginęli, nie mieli pojęcia, że Polska już została zdradzona, że już zdecydowano o jej nowych granicach i nowej tym razem sowieckiej okupacji.

            W rocznicowych obchodach uczestniczyła również delegacja uczniów naszej szkoły wraz ze sztandarem: Jan Simiński z 7b, Maja Grądziel z 8b, Patrycja Mizianty z 8a i Milena Olechnowicz z 7a pod opieką nauczyciela historii Adama Kaczmarczyka. Wśród grupy dębnowskich harcerzy byli też uczniowie z naszej Jedynki. Mimo wysokiej temperatury młodzież dzielnie zniosła trudy ponad czterogodzinnych uroczystości. A po uroczystościach można było posilić się wojskową grochówką.

            Wcześniej, bo jeszcze przed Wielkanocą, 5 kwietnia br. odpowiedzieliśmy na apel burmistrza Mieszkowic, aby wziąć udział w pracach porządkowych na cmentarzu wojennym w Starych Łysogórkach, gdzie spoczywa około 2000 poległych żołnierzy polskich. W akcji malowania krzyży nagrobnych wzięli udział: uczniowie klasy 8a Nikodem Całko, Norbert Kłosowski, Jakub Lewandowski i z klasy 8c Brajan Kwiatkowski i Grzegorz Pleń. Uczniom towarzyszył Adam Kaczmarczyk.

            Adam Kaczmarczyk

        • Tydzień Sztuki
          • Tydzień Sztuki

          • Leonardo da Vinci urodził się 15 kwietnia 1452 r., zmarł 2 maja 1519 r. Był włoskim artystą, uznawanym za prawdziwego człowieka renesansu. Studiował anatomię, matematykę, mechanikę, botanikę, a także optykę. Był malarzem, architektem, rzeźbiarzem, wynalazcą oraz teoretykiem sztuki. Ten wielki artysta jest patronem Światowego Dnia Sztuki. A jako, że sztuka to bardzo szerokie pojęcie, to w naszej szkole temu tematowi poświęciliśmy cały tydzień. Uczniowie poznawali postać Leonarda da Vinci podczas lekcji bibliotecznych, oglądali film edukacyjny "Malarz", a następnie rozmawiali o jego treści. Uczniowie mogli się zastanowić, kim jest malarz? Jaki problem miał malarz w filmie? Kto mu pomógł? Cy jakich narzędzi używa malarz tworząc obrazy?

            Dzieci tańczyły słuchając utworu "Wiosna" Vivaldiego, na przerwę w muzyce przyjmowały pozę, którą chciały zaprezentować przed malarzem (nauczycielem). Malarz udawał, że maluje obraz spoglądając na dziecko. Następnie dobierały się parami i wykonywały zadanie ponownie, tym razem naprawdę szkicując ołówkiem. Tworzyły też żywe rzeźby, które uwieczniły na fotografii. Bardzo ciekawym przeżyciem okazała się wycieczka do Biblioteki Publicznej w Dębnie, którą dzięki pani bibliotekarce Katarzynie Grzesiak odkryliśmy jako wspaniałe Centrum Kultury. Oglądając ekspozycję malarstwa poplenerowego, podziwialiśmy piękną architekturę dawnej willi właściciela fabryki olejów. W środę odbył się plener malarski, a uczestnicy mogli poczuć się jak prawdziwi artyści, szkicując i malując swoje dzieła. Czwartek był dniem impresjonizmu i oprócz przekazanej przez nauczyciela wiedzy na temat tego kierunku w sztuce, uczniowie tworzyli obrazy za pomocą patyczków higienicznych.

            Podsumowując cały tydzień szukaliśmy odpowiedzi na kilka ważnych pytań: Jakie role ma pełnić sztuka? Co się zmieniło na przestrzeni wieków? Jaka jest rola widza/odbiorcy? Na zakończenie odbyliśmy wirtualne wycieczki i zwiedzanie Muzeum Mody i Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie. Ten wspaniały tydzień dostarczył nam wielu wspaniałych wrażeń, jakich może dostarczyć tylko sztuka.​​​​​​

            Małgorzata Dziedziuch
            Ewa Wojciechowska

        • Dzień Ziemi, Dzień Nowoczesnych Technologii oraz zakończenie Tygodnia Sztuki
          • Dzień Ziemi, Dzień Nowoczesnych Technologii oraz zakończenie Tygodnia Sztuki

          • W piątek 21 kwietnia br. w naszej szkole odbył się "Dzień bez plecaka". W tym dniu tematyka przeprowadzonych zajęć nawiązywała do Dnia Ziemi oraz wykorzystywania nowoczesnych technologii w nauce i zabawie. Nie zabrakło również akcentów nawiązujących do Tygodnia Sztuki.

            W tym dniu nasi uczniowie:

            - projektowali EKOROBOTA i EKOZABAWKI

            - tworzyli plakaty z okazji Dnia Ziemi

            - nagrywali filmiki z okazji Dnia Ziemi

            - tworzyli obrazy w Canvie przy pomocy sztucznej inteligencji

            - programowali roboty

            - korzystali z interaktywnego dywanu

            - pracowali w ogródku szkolnym

            - przechodzili wirtualne pokoje zagadek

            - sprzątali teren wokół szkoły

            - zanurzyli się w wirtualnej rzeczywistości przy użyciu okularów VR

            Szczegółowa relacja z tego dnia już wkrótce.

            Karolina Suberlak-Dworczyk

        • Dzień Ziemi
          • Dzień Ziemi

          • "Ziemia byłaby oazą piękna i spokoju, gdyby nie my - ludzie.
            Zadymiliśmy ją, zaśmieciliśmy, zatruwamy wodę i glebę,
            nie pozwalając żyć roślinom, zwierzętom i sobie."

             

            W piątek 21 kwietnia br. obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Ziemi. W tym dniu uczniowie poszczególnych klas tworzyli wspólnie plakaty związane z tym świętem. Uczniowie wykazali się ogromną kreatywnością. Prace wzięły udział w szkolnym konkursie, w którym nagrodą był "Tydzień bez pytania".

            W tym dniu pogoda nam dopisała, więc mogliśmy rozpocząć prace porządkowe w naszym ekologicznym szkolnym ogródku - a naprawdę było co robić. Chłopcy przekopywali ziemię, dziewczyny grabiły oraz pieliły rabaty z kwiatami. Wspólnymi siłami ogród został uprzątnięty i przygotowany do dalszych prac.

            Aby uświadomić uczniom, jak ważne jest to, aby dbać o naszą planetę, postanowiliśmy również w tym dniu posprzątać bliższe i dalsze okolice szkoły. Uczniowie z wielkim zaangażowaniem podnosili każdy napotkany śmieć. Przy okazji sprzątania mogliśmy złapać promienie słońca, którego ostatnio tak nam brakowało.

            Miejmy nadzieję, że tak spędzony dzień przyniesie nam świadomych i dojrzałych mieszkańców naszego globu, którzy będą dbać o Ziemię na co dzień - nie tylko w Jej święto.

            Anna Kopaczel

        • "Łączą nas Drzewa"
          • "Łączą nas Drzewa"

          • 19 kwietnia 2023 roku wolontariusze z naszej szkoły wzięli udział w wielkiej wiosennej akcji sadzenia lasu "Łączą nas Drzewa", ku pamięci Papieża Jana Pawła II, której pomysłodawcą jest wiceminister klimatu i środowiska E. Siarka.

            Akcją sadzenia drzew kierował pan leśniczy Maciej Głowniak wraz z panem leśniczym Maciejem Kmitą, którzy wskazali wolontariuszom teren do zalesienia, zapewnili sadzonki sosny, narzędzia, a p. M. Głowniak wyjaśnił i pokazał uczniom jak sadzić drzewa. Młodzież została podzielona na grupy. Każda grupa otrzymała kostury oraz sadzonki sosny i z pomocą panów leśniczych zabrali się do pracy.

            Celem wycieczki było podniesienie świadomości ekologicznej wolontariuszy, wspólna integracja i współpraca podczas wykonywania zadań, kształtowanie emocjonalnej więzi z przyrodą, uwrażliwienie na jej piękno oraz konieczność jej poszanowania.

            Dziękujemy Nadleśnictwu Dębno za żywą lekcję przyrody oraz poczęstunek.

            Karolina Karnicka
            Justyna Czarnecka
            Anna Ciuma

        • Wyniki I etapu konkursu "Postaw na Słońce"
          • Wyniki I etapu konkursu "Postaw na Słońce"

          • "Postaw na Słońce" to ogólnopolski konkurs badawczy organizowany przez Fundację BOŚ promujący OZE czyli odnawialne źródła energii.

            W I etapie konkursu zadaniem uczniów było przygotowanie referatów dotyczących obecnych sposobów wytwarzania energii i ich skutków dla środowiska oraz odnawialnych źródeł energii i efektywności energetycznej, w tym w szczególności fotowoltaiki. Oprócz referatów ocenie podlegało również stworzone przez drużynę logo.

            Do etapu pierwszego zgłosiło się 75 drużyn z całej Polski. Drużyna "Słoneczne blaski" w składzie: Hania Dawidowicz, Antonina Koszałka, Maja Balcarczyk, Mirabela Gluza, Joanna Remberger z klasy 8b, Patrycja Mizianty z klasy 8a oraz Brajan Kwiatkowski i Dawid Drozdowicz z klasy 8c, po pierwszym etapie konkursu dotyczącego odnawialnych źródeł energii uplasowała się na wysokim 18 miejscu.

            Jestem dumna z naszej drużyny, z ich organizacji pracy i zaangażowania. Przed nami kolejny etap dotyczący promocji odnawialnych źródeł energii w lokalnej społeczności. Trzymam za was kciuki!

            Karolina Suberlak-Dworczyk

        • VI Międzyszkolny Turniej Wiedzy o Mieście i Gminie Dębno
          • VI Międzyszkolny Turniej Wiedzy o Mieście i Gminie Dębno

          • 19 kwietnia 2023 r. w VI edycji Międzyszkolnego Turnieju Wiedzy o Mieście i Gminie Dębno dla uczniów klas czwartych, nasze uczennice z klasy IVa - Marcelina Kogut i Julia Szostowska oraz jako zawodniczka rezerwowa - Wiktoria Ustjaniuk, zajęły II miejsce.

            Dziewczęta musiały wykazać się wiedzą, pamięcią, spostrzegawczością oraz kreatywnością. Podczas trwania turnieju potrzebne im były również: spryt, logiczne myślenie i bystrość. Niezbędny był też ogromny zasób wiadomości o naszym mieście i gminie.

            Gratulujemy!

            Agnieszka Myszczyszyn-Węgier

        • Happy Easter!
          • Happy Easter!

          • W okresie przedświątecznym na lekcjach języka angielskiego uczniowie poznawali brytyjskie tradycje związane ze Świętami Wielkanocnymi.

            Uczniowie wykonali piękne Easter Eggs (pisanki). Najwięcej zabawy mieliśmy w trakcie tradycyjnych Easter Egg Hunt (szukaliśmy ukrytych w klasie czekoladowych jajek) oraz Easter Egg Rolling (toczenie drewnianą łyżką jajek na czas). Świąteczne zabawy brytyjskie przyniosły nam wiele uśmiechu.

            Happy Easter! Wesołych Świąt!

            Małgorzata Kołoszyc

        • Okulary VR na lekcjach religii
          • Okulary VR na lekcjach religii

          • Okulary VR idealnie spełniają rolę "wirtualnego rozszerzenia" omawianego tematu lekcji. Tak było podczas lekcji religii w klasie 4b i 5a, gdzie uczniowie wraz z księdzem Łukaszem Suchenią rozmawiali na temat różnych religii na świecie.

            Dzięki Okularom VR uczniowie mieli możliwość "trzymania w ręku" posągu bożka Ganesha oraz księgi Koran (musieli do tego użyć specjalnych sześciennych kostek), natomiast przy użyciu kontrolerów poruszali się po Stajence Betlejemskiej oraz zwiedzali prawosławną cerkiew. 

            Okulary VR zostały zakupione w ramach programu Laboratoria Przyszłości.

            Karolina Suberlak-Dworczyk

        • Dzień Liczby Pi
          • Dzień Liczby Pi

          • 14 marca na całym świecie obchodzony jest Dzień Liczby Pi. Nasi uczniowie wykonali przepiękne plakaty, które przyozdobiły nam drzwi do sal lekcyjnych i szkolne gazetki. Podczas lekcji uczniowie dokonywali pomiaru obwodu i średnicy różnych przedmiotów w kształcie koła i okręgu, by następnie dokonując obliczeń uzyskać wyniki zbliżone do liczby pi.

            Oprócz święta liczby Pi w Polsce od 2014 roku w dniu 12 marca obchodzony jest Dzień Matematyki. Z tej okazji Stowarzyszenie Doskonalenia 4improve udostępniło prezentację "Zainwestuj w matematykę", która w ciekawy sposób przybliżyła uczniom podstawy ekonomii. Naszym uczniom bardzo podobały się takie zajęcia, co widać na załączonych zdjęciach.

            Nauczycielki matematyki

        • Z Alicją w krainie czytania
          • Z Alicją w krainie czytania

          • W szkole dzieci mierzą się z wieloma wyzwaniami. Uczą się pisać, czytać, na każdym poziomie edukacji przyswajają coraz więcej wiedzy. Ale jak zachęcić dzieci do samodzielnego zdobywania potrzebnych informacji, do czerpania przyjemności z poznawania świata i siebie samego? Dla mnie to proste - zachęcić je do czytania. Pokazać, że czytanie to wielka przyjemność oraz możliwość odkrywania i eksplorowania tego, co nas otacza i tego, czego nie możemy objąć zmysłami. Dlatego uczniów klas pierwszych zaprosiliśmy do świata, w którym dzieje się magia - do biblioteki szkolnej. Podczas pasowania na czytelnika pierwszoklasiści przenieśli się do krainy czytania, przechodząc na drugą stronę lustra.

            Przewodnikami po tej krainie były dzieci ze szkolnego Dyskusyjnego Klubu Książki, które wcieliły się w bajkowe postacie. Razem z Alicją i szalonym Kapelusznikiem uczniowie "zdawali" bajeczny egzamin. W swoich najlepszych strojach zaprezentowali się: Pipi Langstrumpf, Czerwony Kapturek, Bambi, Piratka, Wilk i Kopciuszek. Dwie wróżki-czytuszki łagodnie prowadziły nowych czytelników na kolejny poziom czytelniczego wtajemniczenia. Śpiew i zabawa wypełniły naszą bibliotekę, jednocześnie pokazując, że z książką nie można się nudzić. Na zakończenie każdy nowy czytelnik otrzymał w prezencie książkę "Pierwsze Abecadło", podarowaną przez Instytut Książki w ramach akcji czytelniczej "Mała książka - wielki człowiek".

            Małgorzata Dziedziuch