• Okulary VR na świetlicy szkolnej

          • Wirtualna rzeczywistość, oprócz dostarczania rozrywki, może również pomóc osobom z lękami, traumami i fobiami. W tym roku w Dolnośląskim Centrum Zdrowia Psychicznego powstały pierwsze sale wyposażone w gogle VR, dzięki którym pacjenci będą mogli przenieść się w symulowane, trójwymiarowe środowisko. 

            W zasobach classvr, z których korzystamy w naszych szkolnych okularach, znajduje się zakładka „Pakiet Terapeutyczny”. Skorzystałam z niego podczas zajęć z uczniami w świetlicy szkolnej. Uczniowie odpoczywali na plaży i relaksowali się słuchając szumu wodospadu. 

            Okulary zostały zakupione w ramach Laboratoriów Przyszłości. 

            Karolina Suberlak-Dworczyk

        • Dlaczego warto czytać?
          • Dlaczego warto czytać?

          • Często my, bibliotekarze szkolni, zadajemy takie pytanie naszym uczniom, chcąc rozbudzić w nich pasje do poznawania świata i samych siebie.

            Tym razem podczas spotkania autorskiego w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Dębnie im. Antoniego Dobrowolskiego, na to i wiele innych pytań starał się odpowiedzieć pan Jacek Łapiński - prawnik, pisarz, przedsiębiorca i pasjonat psychologii pozytywnej. Podróżnik po Polsce, przyjazny i pogodny autor książek "Z uśmiechem Ci do twarzy", "Dlaczego warto czytać?!" oraz "Jak być lepszym". W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas siódmych, którzy z wielką uwagą wsłuchiwali się w niezwykle budujący i optymistyczny przekaz.

            Małgorzata Dziedziuch

        • Na zakupach
          • Na zakupach

          • W słoneczną, choć trochę chłodną środę 26.04.2023r. uczniowie klasy 2b udali się do pobliskiego sklepu na zakupy. Były to kolejne zajęcia z cyklu "Lekcja w terenie".

            Dzieci samodzielnie robiły zakupy zdrowych produktów, nauczyły się czytania etykiet produktów, zwracając uwagę na ich skład, doskonaliły sprawność liczenia w pamięci, wdrażały się do przestrzegania ustalonych zasad, a zwłaszcza kulturalnego i bezpiecznego zachowania się w miejscach publicznym.

            Po powrocie do szkoły, podczas edukacji matematycznej, uczniowie układali zadania, dokonując obliczeń pieniężnych. To był udany dzień, a dzieci zadowolone.

            Małgorzata Borowska-Jadwiżak

        • Wyniki konkursu z okazji Dnia Ziemi
          • Wyniki konkursu z okazji Dnia Ziemi

          • Kreatywność naszych uczniów zaskoczyła nas bardzo pozytywnie. Przedstawiamy Państwu filmik, który bezapelacyjnie wygrał w konkursie z okazji Dnia Ziemi. Uczniowie klasy 7c zadbali o każdy detal. Brawo! Prawdziwi z Was artyści.

            Tydzień bez pytania wygrała również klasa 6a (również za filmik) oraz klasa 8b za plakat.

            Karolina Suberlak-Dworczyk

        • "Znam lektury"
          • "Znam lektury"

          • Dnia 25.04.2023r. uczniowie klas 8 wzięli udział w Międzyszkolnym Konkursie "Znam lektury". Nasza szkoła zajęła III miejsce.

            SP1 reprezentowali:
            Antonina Koszałka kl. 8b
            Hanna Dawidowicz kl. 8b
            Mateusz Borkowski kl. 8a

            Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy!

            Aleksandra Swędra

        • Pamięć o bohaterskich żołnierzach
          • Pamięć o bohaterskich żołnierzach

          • 22 kwietnia br. w Rejonie Pamięci Narodowej w Gozdowicach i na cmentarzu wojennym 1. Armii Wojska Polskiego w Starych Łysogórkach odbyły się uroczystości 78. rocznicy forsowania Odry. Rocznica forsowania Odry to upamiętnienie historycznych wydarzeń i hołd składany bohaterom walk z hitlerowskimi Niemcami. Forsowanie Odry było kluczowym elementem szturmu na Berlin - bez heroicznej postawy polskich żołnierzy wojna mogła potrwać znacznie dłużej. Przeprawa przez rzekę była morderczym wyzwaniem. Relacje przekazywane przez kultywujących pamięć o bohaterskich polskich żołnierzach są wstrząsające. Życie w tej bitwie straciło około 2000 polskich żołnierzy, a Odra wręcz spłynęła krwią. Po jej pokonaniu droga na Berlin była otwarta. Dramatyzmu tej sytuacji dodaje fakt, że gdy żołnierze walczyli i ginęli, nie mieli pojęcia, że Polska już została zdradzona, że już zdecydowano o jej nowych granicach i nowej tym razem sowieckiej okupacji.

            W rocznicowych obchodach uczestniczyła również delegacja uczniów naszej szkoły wraz ze sztandarem: Jan Simiński z 7b, Maja Grądziel z 8b, Patrycja Mizianty z 8a i Milena Olechnowicz z 7a pod opieką nauczyciela historii Adama Kaczmarczyka. Wśród grupy dębnowskich harcerzy byli też uczniowie z naszej Jedynki. Mimo wysokiej temperatury młodzież dzielnie zniosła trudy ponad czterogodzinnych uroczystości. A po uroczystościach można było posilić się wojskową grochówką.

            Wcześniej, bo jeszcze przed Wielkanocą, 5 kwietnia br. odpowiedzieliśmy na apel burmistrza Mieszkowic, aby wziąć udział w pracach porządkowych na cmentarzu wojennym w Starych Łysogórkach, gdzie spoczywa około 2000 poległych żołnierzy polskich. W akcji malowania krzyży nagrobnych wzięli udział: uczniowie klasy 8a Nikodem Całko, Norbert Kłosowski, Jakub Lewandowski i z klasy 8c Brajan Kwiatkowski i Grzegorz Pleń. Uczniom towarzyszył Adam Kaczmarczyk.

            Adam Kaczmarczyk

        • Tydzień Sztuki
          • Tydzień Sztuki

          • Leonardo da Vinci urodził się 15 kwietnia 1452 r., zmarł 2 maja 1519 r. Był włoskim artystą, uznawanym za prawdziwego człowieka renesansu. Studiował anatomię, matematykę, mechanikę, botanikę, a także optykę. Był malarzem, architektem, rzeźbiarzem, wynalazcą oraz teoretykiem sztuki. Ten wielki artysta jest patronem Światowego Dnia Sztuki. A jako, że sztuka to bardzo szerokie pojęcie, to w naszej szkole temu tematowi poświęciliśmy cały tydzień. Uczniowie poznawali postać Leonarda da Vinci podczas lekcji bibliotecznych, oglądali film edukacyjny "Malarz", a następnie rozmawiali o jego treści. Uczniowie mogli się zastanowić, kim jest malarz? Jaki problem miał malarz w filmie? Kto mu pomógł? Cy jakich narzędzi używa malarz tworząc obrazy?

            Dzieci tańczyły słuchając utworu "Wiosna" Vivaldiego, na przerwę w muzyce przyjmowały pozę, którą chciały zaprezentować przed malarzem (nauczycielem). Malarz udawał, że maluje obraz spoglądając na dziecko. Następnie dobierały się parami i wykonywały zadanie ponownie, tym razem naprawdę szkicując ołówkiem. Tworzyły też żywe rzeźby, które uwieczniły na fotografii. Bardzo ciekawym przeżyciem okazała się wycieczka do Biblioteki Publicznej w Dębnie, którą dzięki pani bibliotekarce Katarzynie Grzesiak odkryliśmy jako wspaniałe Centrum Kultury. Oglądając ekspozycję malarstwa poplenerowego, podziwialiśmy piękną architekturę dawnej willi właściciela fabryki olejów. W środę odbył się plener malarski, a uczestnicy mogli poczuć się jak prawdziwi artyści, szkicując i malując swoje dzieła. Czwartek był dniem impresjonizmu i oprócz przekazanej przez nauczyciela wiedzy na temat tego kierunku w sztuce, uczniowie tworzyli obrazy za pomocą patyczków higienicznych.

            Podsumowując cały tydzień szukaliśmy odpowiedzi na kilka ważnych pytań: Jakie role ma pełnić sztuka? Co się zmieniło na przestrzeni wieków? Jaka jest rola widza/odbiorcy? Na zakończenie odbyliśmy wirtualne wycieczki i zwiedzanie Muzeum Mody i Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie. Ten wspaniały tydzień dostarczył nam wielu wspaniałych wrażeń, jakich może dostarczyć tylko sztuka.​​​​​​

            Małgorzata Dziedziuch
            Ewa Wojciechowska

        • Dzień Ziemi, Dzień Nowoczesnych Technologii oraz zakończenie Tygodnia Sztuki
          • Dzień Ziemi, Dzień Nowoczesnych Technologii oraz zakończenie Tygodnia Sztuki

          • W piątek 21 kwietnia br. w naszej szkole odbył się "Dzień bez plecaka". W tym dniu tematyka przeprowadzonych zajęć nawiązywała do Dnia Ziemi oraz wykorzystywania nowoczesnych technologii w nauce i zabawie. Nie zabrakło również akcentów nawiązujących do Tygodnia Sztuki.

            W tym dniu nasi uczniowie:

            - projektowali EKOROBOTA i EKOZABAWKI

            - tworzyli plakaty z okazji Dnia Ziemi

            - nagrywali filmiki z okazji Dnia Ziemi

            - tworzyli obrazy w Canvie przy pomocy sztucznej inteligencji

            - programowali roboty

            - korzystali z interaktywnego dywanu

            - pracowali w ogródku szkolnym

            - przechodzili wirtualne pokoje zagadek

            - sprzątali teren wokół szkoły

            - zanurzyli się w wirtualnej rzeczywistości przy użyciu okularów VR

            Szczegółowa relacja z tego dnia już wkrótce.

            Karolina Suberlak-Dworczyk

        • Dzień Ziemi
          • Dzień Ziemi

          • "Ziemia byłaby oazą piękna i spokoju, gdyby nie my - ludzie.
            Zadymiliśmy ją, zaśmieciliśmy, zatruwamy wodę i glebę,
            nie pozwalając żyć roślinom, zwierzętom i sobie."

             

            W piątek 21 kwietnia br. obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Ziemi. W tym dniu uczniowie poszczególnych klas tworzyli wspólnie plakaty związane z tym świętem. Uczniowie wykazali się ogromną kreatywnością. Prace wzięły udział w szkolnym konkursie, w którym nagrodą był "Tydzień bez pytania".

            W tym dniu pogoda nam dopisała, więc mogliśmy rozpocząć prace porządkowe w naszym ekologicznym szkolnym ogródku - a naprawdę było co robić. Chłopcy przekopywali ziemię, dziewczyny grabiły oraz pieliły rabaty z kwiatami. Wspólnymi siłami ogród został uprzątnięty i przygotowany do dalszych prac.

            Aby uświadomić uczniom, jak ważne jest to, aby dbać o naszą planetę, postanowiliśmy również w tym dniu posprzątać bliższe i dalsze okolice szkoły. Uczniowie z wielkim zaangażowaniem podnosili każdy napotkany śmieć. Przy okazji sprzątania mogliśmy złapać promienie słońca, którego ostatnio tak nam brakowało.

            Miejmy nadzieję, że tak spędzony dzień przyniesie nam świadomych i dojrzałych mieszkańców naszego globu, którzy będą dbać o Ziemię na co dzień - nie tylko w Jej święto.

            Anna Kopaczel

        • "Łączą nas Drzewa"
          • "Łączą nas Drzewa"

          • 19 kwietnia 2023 roku wolontariusze z naszej szkoły wzięli udział w wielkiej wiosennej akcji sadzenia lasu "Łączą nas Drzewa", ku pamięci Papieża Jana Pawła II, której pomysłodawcą jest wiceminister klimatu i środowiska E. Siarka.

            Akcją sadzenia drzew kierował pan leśniczy Maciej Głowniak wraz z panem leśniczym Maciejem Kmitą, którzy wskazali wolontariuszom teren do zalesienia, zapewnili sadzonki sosny, narzędzia, a p. M. Głowniak wyjaśnił i pokazał uczniom jak sadzić drzewa. Młodzież została podzielona na grupy. Każda grupa otrzymała kostury oraz sadzonki sosny i z pomocą panów leśniczych zabrali się do pracy.

            Celem wycieczki było podniesienie świadomości ekologicznej wolontariuszy, wspólna integracja i współpraca podczas wykonywania zadań, kształtowanie emocjonalnej więzi z przyrodą, uwrażliwienie na jej piękno oraz konieczność jej poszanowania.

            Dziękujemy Nadleśnictwu Dębno za żywą lekcję przyrody oraz poczęstunek.

            Karolina Karnicka
            Justyna Czarnecka
            Anna Ciuma

        • Wyniki I etapu konkursu "Postaw na Słońce"
          • Wyniki I etapu konkursu "Postaw na Słońce"

          • "Postaw na Słońce" to ogólnopolski konkurs badawczy organizowany przez Fundację BOŚ promujący OZE czyli odnawialne źródła energii.

            W I etapie konkursu zadaniem uczniów było przygotowanie referatów dotyczących obecnych sposobów wytwarzania energii i ich skutków dla środowiska oraz odnawialnych źródeł energii i efektywności energetycznej, w tym w szczególności fotowoltaiki. Oprócz referatów ocenie podlegało również stworzone przez drużynę logo.

            Do etapu pierwszego zgłosiło się 75 drużyn z całej Polski. Drużyna "Słoneczne blaski" w składzie: Hania Dawidowicz, Antonina Koszałka, Maja Balcarczyk, Mirabela Gluza, Joanna Remberger z klasy 8b, Patrycja Mizianty z klasy 8a oraz Brajan Kwiatkowski i Dawid Drozdowicz z klasy 8c, po pierwszym etapie konkursu dotyczącego odnawialnych źródeł energii uplasowała się na wysokim 18 miejscu.

            Jestem dumna z naszej drużyny, z ich organizacji pracy i zaangażowania. Przed nami kolejny etap dotyczący promocji odnawialnych źródeł energii w lokalnej społeczności. Trzymam za was kciuki!

            Karolina Suberlak-Dworczyk

        • VI Międzyszkolny Turniej Wiedzy o Mieście i Gminie Dębno
          • VI Międzyszkolny Turniej Wiedzy o Mieście i Gminie Dębno

          • 19 kwietnia 2023 r. w VI edycji Międzyszkolnego Turnieju Wiedzy o Mieście i Gminie Dębno dla uczniów klas czwartych, nasze uczennice z klasy IVa - Marcelina Kogut i Julia Szostowska oraz jako zawodniczka rezerwowa - Wiktoria Ustjaniuk, zajęły II miejsce.

            Dziewczęta musiały wykazać się wiedzą, pamięcią, spostrzegawczością oraz kreatywnością. Podczas trwania turnieju potrzebne im były również: spryt, logiczne myślenie i bystrość. Niezbędny był też ogromny zasób wiadomości o naszym mieście i gminie.

            Gratulujemy!

            Agnieszka Myszczyszyn-Węgier

        • Happy Easter!
          • Happy Easter!

          • W okresie przedświątecznym na lekcjach języka angielskiego uczniowie poznawali brytyjskie tradycje związane ze Świętami Wielkanocnymi.

            Uczniowie wykonali piękne Easter Eggs (pisanki). Najwięcej zabawy mieliśmy w trakcie tradycyjnych Easter Egg Hunt (szukaliśmy ukrytych w klasie czekoladowych jajek) oraz Easter Egg Rolling (toczenie drewnianą łyżką jajek na czas). Świąteczne zabawy brytyjskie przyniosły nam wiele uśmiechu.

            Happy Easter! Wesołych Świąt!

            Małgorzata Kołoszyc

        • Okulary VR na lekcjach religii
          • Okulary VR na lekcjach religii

          • Okulary VR idealnie spełniają rolę "wirtualnego rozszerzenia" omawianego tematu lekcji. Tak było podczas lekcji religii w klasie 4b i 5a, gdzie uczniowie wraz z księdzem Łukaszem Suchenią rozmawiali na temat różnych religii na świecie.

            Dzięki Okularom VR uczniowie mieli możliwość "trzymania w ręku" posągu bożka Ganesha oraz księgi Koran (musieli do tego użyć specjalnych sześciennych kostek), natomiast przy użyciu kontrolerów poruszali się po Stajence Betlejemskiej oraz zwiedzali prawosławną cerkiew. 

            Okulary VR zostały zakupione w ramach programu Laboratoria Przyszłości.

            Karolina Suberlak-Dworczyk