• Nic nie trwa wiecznie...
          • Nic nie trwa wiecznie...

          • Dnia 22 czerwca 2023 roku w naszej szkole odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego klas ósmych. Uczniowie zatańczyli poloneza, złożyli ślubowanie, przekazali sztandar uczniom klas siódmych, a następnie uroczyście odebrali zasłużone nagrody.

            Nagrodę za wybitne wyniki w nauce otrzymały Hanna Dawidowicz i Mirabella Gluza.

            Złotą tarczę otrzymali: Lena Feldgebel, Maja Balcarczyk, Hubert Brzezicki, Hanna Dawidowicz, Mirabella Gluza, Antonina Koszałka, Kacper Makszanowski, Joanna Remberger, Pola Rudnicka, Anna Włodkowska-Moszej.

            Stypendium Dyrektora Szkoły za wysokie wyniki w nauce otrzymali: Hubert Brzezicki, Hanna Dawidowicz, Mirabella Gluza, Antonina Koszałka, Joanna Remberger, Anna Włodkowska-Moszej.

            Stypendium Dyrektora Szkoły za wyniki sportowe otrzymali: Nikodem Całko, Norbert Kłosowski, Bartosz Gumienny, Kacper Makszanowski, Marcel Macudziński, Filip Wąsowicz, Beata Skowronek, Hanna Kędzia.

            Nagrody za wysokie wyniki w nauce otrzymali: Mateusz Borkowski, Nikodem Całko, Lena Feldgebel, Norbert Kłosowski, Patrycja Mizianty, Michał Polakowski, Maja Balcarczyk, Hubert Brzezicki, Hanna Dawidowicz, Mirabella Gluza, Antonina Koszałka, Kacper Makszanowski, Joanna Remberger, Pola Rudnicka, Anna Włodkowska-Moszej, Korneliusz Butkiewicz, Hanna Kędzia.

            Uczniowie zostali również nagrodzeni za osiągnięcia sportowe, za pracę na rzecz Szkolnego Koła Wolontariatu, za pracę na rzecz Samorządu Uczniowskiego, za pracę w Dyskusyjnym Klubie Książki, za reprezentowanie szkoły na zawodach w strzelectwie sportowym i trójboju obronnym, za godne reprezentowanie naszej szkoły w poczcie sztandarowym.

            Nasi ósmoklasiści podziękowali rodzicom i nauczycielom, a następnie odegrali scenkę.

            To już jest koniec, wzruszająca chwila, pojawiły się łzy.

            Życzymy naszym absolwentom owocnych sukcesów w dalszej edukacji.

            Wychowawcy klas ósmych
            Foto: Marcin Pech

          • Ostatnia wycieczka w takim składzie

          • W dniach 12-14 czerwca br. pojechaliśmy na trzydniową wycieczkę Oświęcim - Kraków - Zator. Pierwszego dnia zwiedzaliśmy Miejsca Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau - niemiecki obóz koncentracyjny i zagłady, symbol terroru i ludobójstwa. Przemierzając Muzeum wraz z przewodnikami oprowadzającymi nas po poszczególnych sektorach obozu, oglądając zdjęcia, czuliśmy ogromny ból, wzruszenie i przerażenie. To, co zobaczyliśmy, wywarło na nas ogromne wrażenie. Zupełnie inaczej jest, gdy słucha się o tym lub czyta w podręczniku. Żeby choć trochę zrozumieć tragedię ludzi uwięzionych w obozach, trzeba tam pojechać.

            Drugi dzień wycieczki poświęcony był zwiedzaniu Krakowa. Zaczęliśmy od gry terenowej w Muzeum Armii Krajowej. Zdobyliśmy wiedzę o Polskim Państwie Podziemnym, jego siłach zbrojnych, a przede wszystkim o Armii Krajowej. Widzieliśmy ciekawe ekspozycje broni, odznak, mundurów, a także setki zdjęć i pamiątek. Na Wzgórzu Wawelskim przywitała nas ziejąca ogniem rzeźba przedstawiająca legendarnego smoka. Następnie udaliśmy się do dawnego ośrodka władzy królewskiej. Katedra Wawelska - historyczne miejsce licznych koronacji i królewskich pogrzebów zrobiła na nas niezapomniane wrażenie. Niektórzy z nas mieli niemały problem, by pokonać schody do zabytkowego Dzwonu Zygmunta. Spacerując z przewodnikiem zobaczyliśmy Rynek Główny wraz z malowniczymi kamienicami dookoła, Kościołem Mariackim oraz Sukiennicami.

            Ostatnim punktem wycieczki był największy i najnowocześniejszy park rozrywki w Zatorze. Na miejscu czekało nas mnóstwo atrakcji, takich jak: rollercoastery, gokarty, rozmaite wodne zjeżdżalnie, karuzele i wiele innych. Po całodniowym szaleństwie na wymarzonych atrakcjach typu Hyperion, Zadra, Mayan, Tsunami Drop, Viking, Apokalipto, Aztec Swing i wielu innych wyruszyliśmy w powrotną podróż.

            Dzięki wycieczce wspólnie spędziliśmy niezapomniane chwile, które będziemy mogli wspominać w przyszłości.

            Uczniowie klas ósmych

        • Ogólnopolska akcja czytelnicza "Czytanie na polanie"
          • Ogólnopolska akcja czytelnicza "Czytanie na polanie"

          • Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich objęło patronatem honorowym inicjatywę Katarzyny Paligi z biblioteki Szkoły Podstawowej nr 29 z Oddziałami Sportowymi im. Alfreda Szklarskiego w Dąbrowie Górniczej. My również włączyliśmy się do tej wspaniałej inicjatywy.

            Akcja realizowana była w ramach kampanii społecznej "Cała Polska Czyta Dzieciom" i polegała na zorganizowaniu imprezy czytelniczej, a jej realizacja odbywała się na świeżym powietrzu. Uczniowie przyszli tego dnia z kocami i poduszkami. Zorganizowaliśmy przestrzeń czytelniczą, w której każdy czuł się bezpiecznie i mógł bez przeszkód oddawać się magii czytania. Można było czytać dowolną książkę. Nikogo nie trzeba było zmuszać do wzięcia udziału w akcji, co pokazuje, że dzieci potrzebują takich spotkań i chętnie sięgają po książki.

            #czytanienapolanie​​​​​​

            Małgorzata Dziedziuch
            Monika Jelińska

        • "Do zakochania jeden krok..."
          • "Do zakochania jeden krok..."

          • Zakochanie to stan uniesienia, który przyprawia o zawrót głowy. Dodaje skrzydeł i podnosi na duchu. Zakochać się można na wiele sposobów i w wielu "obiektach". My nieustannie zakochani jesteśmy w czytaniu!

            Miano tegorocznego Czytelnika Zakochanego w Czytaniu otrzymali: Paweł Kucharczyk (kl. 1a), Nikola Panicz (kl. 1b), Jakub Kruszyński (kl. 3a), Nela Kudła (kl. 3a), David Jadwiżak (kl. 3b), Maria Zając (kl. 4c), Karolina Krawczuk (kl. 7c).,

            Niech ten stan zakochania trwa u Was przez całe życie, bo "ten, kto czyta książki, żyje dwa razy".

            Małgorzata Dziedziuch
            Monika Jelińska

        • Rajd pieszy z książką w plecaku
          • Rajd pieszy z książką w plecaku

          • W aktywny sposób podsumowaliśmy działalność Szkolnego Dyskusyjnego Klubu Książki.

            Udaliśmy się nad jezioro Duszatyń, gdzie podczas wspólnej, radosnej zabawy wspominaliśmy razem spędzony czas. Rozmawialiśmy o książkach, które przeczytaliśmy i które warto przeczytać. Były bańki mydlane, rozgrywki w piłkę plażową, zaplatanie kolorowych warkoczyków i pieczenie kiełbasek przy ognisku. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że rajd był bardzo udany, bo uruchomił mięśnie, umysł i pozytywne emocje.

            Małgorzata Dziedziuch
            Monika Jelińska

        • Wyniki Ogólnopolskiego Konkursu Badawczego "Postaw na Słońce"
          • Wyniki Ogólnopolskiego Konkursu Badawczego "Postaw na Słońce"

          • Miło mi poinformować, że Drużyna "Słoneczne Blaski" w składzie: Maja Balcarczyk, Hanna Dawidowicz, Mirabella Gluza i Antonina Koszałka z klasy 8b, Patrycja Mizianty z klasy 8a, Dawid Drozdowicz i Brajan Kwiatkowski z klasy 8c, zajęła 11. miejsce w II etapie Ogólnopolskiego Konkursu Badawczego "Postaw na Słońce", co przełożyło się na 14. miejsce w klasyfikacji generalnej.

            W konkursie udział wzięło ponad 70 drużyn z całej Polski. Zadania w II etapie konkursu były bardzo wymagające, tym bardziej cieszy mnie tak wysokie miejsce naszej drużyny. Mam nadzieję, że zdobyte umiejętności podczas pracy w tym projekcie przydadzą wam się w kolejnym etapie edukacji. Gratulacje!

            Karolina Suberlak-Dworczyk

        • Panowie, macie SUPERMOC!
          • Panowie, macie SUPERMOC!

          • "Tato, Wujku, Dziadku! Masz supermoc, o której być może nie wiesz. Jesteś dla dziecka przykładem i wzorem. Ważnym źródłem postaw, zachowań i nawyków. Także, a może przede wszystkim, czytelniczych." Takimi słowami organizator (Fundacja Powszechnego Czytania) Ogólnopolskiej Kampanii Społecznej #TataTeżCzyta zachęca mężczyzn do czytania dzieciom.

            Idea jest nam bardzo bliska, dlatego z ogromną przyjemnością biblioteka szkolna włączyła się do kampanii. Podczas przeprowadzonych zajęć uczniowie z zaciekawieniem wysłuchali opowiadań z książki R. Piątkowskiej "Po prostu Tata", opowiadali o supermocach swoich tatusiów czy dziadków, dowiedzieli się jak ważne jest czytanie dzieciom, następnie rozwiązywali krzyżówkę. Na koniec każdy uczeń otrzymał zakładkę do książki.

            PANOWIE CZYTAJCIE DZIECIOM! Głośne czytanie ma moc budowania relacji. Odkryjcie supermoc książek i swoją własną!

            Monika Jelińska
            Małgorzata Dziedziuch

        • Nad jeziorem Morzycko
          • Nad jeziorem Morzycko

          • Uczniowie klasy 3a spędzili trzy dni nad jeziorem w Moryniu. Dobra zabawa, której towarzyszył taniec i muzyka oraz wspaniała okolica, którą zwiedzaliśmy, wprawiły wszystkich we wspaniałe nastroje. Integracja grupy na 6! Zaangażowanie rodziców na 6!

            Serdeczne podziękowania dla pani Natalii Surlas, która swoją osobą i zaangażowaniem towarzyszyła nam od początku do końca.

            Dziękujemy!!!

            3a z wychowawczynią Dorotą Wasiołek

        • Słodko i pysznie
          • Słodko i pysznie

          • W dniu 12 czerwca 2023 roku uczniowie klas 1b i 2b wzięli udział w warsztatach cukierniczych w pracowni "Babeczki & cukiereczki".

            Uczniowie poznali sposób wykonania lizaków i cukierków. Każdy z uczniów miał możliwość samodzielnego wykonania słodkości.

            Udział w warsztatach wzbogacił dzieci o nową wiedzę i doświadczenie, a radości z twórczego tworzenia nie było końca.

            Małgorzata Kmieć

          • W ramach doradztwa zawodowego

          • 06 czerwca br. uczniowie klas siódmych i ósmych zapoznali się z pracą w firmie Telemond Holding w Kostrzynie, która zajmuje się produkcją konstrukcji stalowych.

            Uczniowie zostali zapoznani z zadaniami i pracą w firmie w trakcie prezentacji prowadzonej przez panią Karolinę Dutkiewicz - HR manager, Pawła Domerackiego - zastępcę kierownika produkcji oraz Tomasza Wilka - technologa. W tajniki BHP obowiązującego podczas pracy i zwiedzania firmy wprowadził uczniów pan Michał Walenciak.

            Uczniowie zwiedzili hale produkcyjne i poznali zasady odbywania w firmie praktyk zawodowych. Wszyscy otrzymali pamiątkowe gadżety. Dziękujemy za zaproszenie.

            Małgorzata Kołoszyc, Natalia Karczewski, Alfred Borysewicz

        • Piotruś Pan. Filharmonia Gorzowska i klasy pierwsze
          • Piotruś Pan. Filharmonia Gorzowska i klasy pierwsze

          • Piotruś Pan to jedna z najbardziej rozpoznawalnych postaci w historii całej literatury dziecięcej. Stworzył ją angielski pisarz James Matthew Barrie - autor powieści "Piotruś Pan i Wendy". Jej magnetyzm jest olbrzymi, zaś możliwość odczytywania tekstu na wielu poziomach sprawia, że jest ona czymś znacznie więcej niż tylko kroniką przygód wiecznego chłopca z baśniowej krainy.​​​​​​​

            Historia tytułowego Piotrusia Pana to opowieść o bardzo wielu sprawach - o dzieciństwie, marzeniach, wolności, tęsknocie, miłości, szczęściu, rodzinie, ale również o tym, z czym musimy się mierzyć już jako dorośli - o rolach społecznych, stereotypach i systemach wartości. Dzięki temu jest ona bardzo prawdziwa, bliska dzieciom i dorosłym.

            Wraz z Piotrusiem i Wandą udaliśmy się na niezwykłą musicalową przygodę! Świetnie się bawiliśmy. To dla klas pierwszych było nowe, niezwykłe przeżycie. W drodze powrotnej odwiedziliśmy popularną restaurację, gdzie dzieci mogły uczyć się samodzielnego zamawiania posiłku. Nasz wyjazd był niezwykle udany.

            Wychowawczynie klas pierwszych

        • Szkolna joga
          • Szkolna joga

          • Jak co roku w naszym ogrodzie
            roślinki będziemy kąpać w wodzie.
            Trochę nasion i sadzonek,
            mała szklarnia to pomidorów domek.
            Glebę spulchnić i przekopać,
            trawę skosić, wodę nosić.
            Pracy mnóstwo tutaj mamy,
            lecz dziś wcale nie narzekamy.
            Jogę tutaj uprawiamy,
            bo co chwilę się schylamy.
            Każdy tutaj wiele robi,
            by we wrześniu ogród zdobił.

            Monika Stąsiek

        • Z wizytą we Wrocławiu
          • Z wizytą we Wrocławiu

          • W dniach 1-2 czerwca br. uczniowie klas czwartych wybrali się na wycieczkę integracyjną do Wrocławia. Podczas dwudniowego wyjazdu dzieci zwiedziły zoo, miasto Wrocław oraz Aquapark.

            Wspólna przygoda rozpoczęła się od wizyty w zoo, gdzie spędziliśmy cały dzień, a następnie udaliśmy się na obiad do pobliskiej pizzerii. Po posiłku pełni wrażeń i zmęczenia udaliśmy się do hotelu.

            Po spokojnej nocy zjedliśmy wspólne śniadanie i udaliśmy się na Rynek Główny, gdzie uczniowie mogli kupić pamiątki oraz inne bibeloty. Następnie piechotą udaliśmy do najbardziej wyczekiwanego Aquaparku, gdzie wspólnie na zabawie spędziliśmy 5 godzin.

            Ostatnim etapem podróży był powrót do domu oraz ostatni wspólny obiad w McDonaldzie. Dzieci były zadowolone z wycieczki oraz wspólnie spędzonego czasu.

            Jednogłośnie uważamy, że taka integracja jest najlepszym sposobem poznania się nie tylko w sytuacjach szkolnych, ale również codziennych. Czekamy na kolejne wyjazdy i wspólne spotkania.​​​​​

            Karolina Potaniec
            Andrzej Pawlisiak, Karolina Karnicka, Magdalena Kubiak-Jacura

        • Nocne szkolne emocje
          • Nocne szkolne emocje

          • Wieczorem 2.06.23 klasy 6a i 6b przybyły do szkoły, by tu przeżyć moc/noc emocji.

            Obie klasy przygotowały dla siebie zadania. Klasa 6a zaproponowała pokoje zagadek. Uczestnicy mieli za zadanie rozwiązanie wielu zadań, m.in. z matematyki, biologii, muzyki, historii, języka angielskiego, oczywiście wszystko na zasadzie dobrej zabawy. Klasa 6b przygotowała stacje zadaniowe. I tu było mnóstwo śmiechu, bo uczestnicy wychodzili w makijażu albo wybiegali, by wypłukać usta z przypraw, które musieli spróbować. Po zmaganiach nie mogło zabraknąć wspólnej pizzy.

            Kiedy zaczęło się ściemniać, zagraliśmy na boisku w sztandary, a potem w siatkówkę, co nie było najłatwiejsze, bo piłka z minuty na minutę była coraz mniej widoczna.

            Najwięcej śmiechu, zdrowego strachu i emocji przyniosła zabawa w chowanego. W szkole było zupełnie ciemno, a te ciemności co chwilę były przeszywane krzykiem wystraszonych uczestników.

            Przed snem musiał być seans filmowy. Dla niektórych okazał się dobrym usypiaczem, ale niektórzy nie zmrużyli oka ani na chwilę.

            Nad ranem wszyscy byli gotowi do działania i znowu grali w piłkę. Jednak czekało jeszcze sprzątanie, ale i z tym zadaniem uczestnicy świetnie sobie poradzili. Teraz czekają na kolejne emocje. 😉🙂

            Natalia Karczewska
            Katarzyna Kwiatkowska

        • Wyniki Międzynarodowego Konkursu "Kangur Matematyczny"
          • Wyniki Międzynarodowego Konkursu "Kangur Matematyczny"

          • Miło nam poinformować, że Hania Szar, uczennica klasy 3a, zdobyła wyróżnienie w Kangurze Matematycznym.

            Na pochwałę zasługują również dwie osoby, którym niewiele punktów zabrakło do wyróżnienia, tj. Oliwier Ślęczka z klasy 3a oraz Marcelina Kogut z klasy 4a.

            Gratulujemy!

            Karolina Suberlak-Dworczyk

          • Dzień Dziecka z UODO, czyli z Rodusiem chronimy dane osobowe

          • W dniu dzisiejszym (1.06.2023r.) uczniowie klasy 2b wzięli udział w e-lekcji, którą zrealizowano w ramach programu edukacyjnego UODO dla uczniów i szkół "Twoje dane - Twoja sprawa" z inicjatywy organu nadzorczego, której celem jest budowanie wśród dzieci świadomości o ochronie danych osobowych i prywatności.

            45-minutowa lekcja online rozpoczęła się o godz. 10:00 i została przeprowadzona przez nauczycielkę ze Szkoły Podstawowej nr 10 im. Księżnej Aleksandry Ogińskiej w Siedlcach, Panią Danutę Sowińską. Podczas spotkania uczniowie dowiedzieli się, że za dane osobowe jest uważany także wizerunek, który należy chronić. Poprzez zabawę dzieci nauczyły się, jak powinny zachowywać się, korzystając z Internetu, aby zapewnić sobie i innym bezpieczeństwo. Rozwiązywali także ciekawe zadania praktyczne, które wykonali w 100% poprawnie! Przewodnikiem po dzisiejszych zajęciach był Roduś, czyli postać stworzona przez uczniów i nauczycieli siedleckiej szkoły, aby pomóc dzieciom zrozumieć, czym są dane osobowe i jak je chronić.

            Dzisiejsza e-lekcja, z której skorzystali nasi uczniowie, to przykład praktycznej realizacji postulatu zawartego w motywie 38 preambuły ogólnego rozporządzenia ochrony danych (RODO). Stanowi on, że szczególnej ochrony danych osobowych wymagają dzieci, gdyż mogą one być mniej świadome ryzyka, konsekwencji, zabezpieczeń i praw przysługujących im w związku z przetwarzaniem danych osobowych.

            Wychowawczyni kl. 2b
            Małgorzata Borowska-Jadwiżak