„Człowiek kresowy zawsze i wszędzie jest człowiekiem międzykulturowym - człowiekiem »pomiędzy«.
To człowiek, który od dzieciństwa, od zabawy na podwórzu, uczy się tego, że ludzie są różni i że inność jest po prostu cechą człowieka. Kresowość to otwarcie na inne kultury, a nawet więcej - ludzie kresowi nie traktują innych kultur jako innych, ale jako część własnej kultury.”
Ryszard Kapuściński
Kresy Wschodnie zajmują szczególne miejsce w naszej historii, kulturze, pamięci i sercach. 20 listopada
w Miejskiej Bibliotece Publicznej wyruszyliśmy w „Sentymentalną podróż na Kresy Wschodnie”. Fragmenty wspomnień ekspatriantów ze wschodu przeczytały panie: Barbara Topczewska, Danuta Kołodyńska, Renata Wiącek z Dyskusyjnego Klubu Książki działającego w Miejskiej Bibliotece Publicznej oraz panie Beata Grądziel nauczycielka ze Szkoły Podstawowej nr 1 i pani Katarzyna Grzesiak, bibliotekarz z Biblioteki Publicznej. Wiersze i piosenki zaprezentowały uczennice: Julia Mach, Aleksandra Czarnak, Martyna Jacura, Maria Krawczuk, Magdalena Słowińska, Kornelia Wierzbicka, Anhelina Sych, Kseniia Dmytrenko. Na gitarze akompaniowała pani Ewa Wojciechowska, a tłem była prezentacja przygotowana przez panią Katarzynę Grzesiak.
Po przedstawieniu przy kawie i herbacie toczyła się ożywiona rozmowa, a zaproszeni goście pochlebnie wyrażali się o inscenizacji.
Dziękuję pani dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej i pracownikom za pomoc w zorganizowaniu tego przedsięwzięcia.
Małgorzata Dziedziuch