• Kolorowy zawrót głowy

          • Dnia 27.05.2022r. rozpoczęły się DNI DĘBNA, które o godzinie 10.00 mieli otworzyć barwnym korowodem uczniowie klas 1-3 szkół podstawowych. Niestety pogoda nie dopisała. Ale nic nie straciliśmy.

            Dzieci przebrały się w różne postaci bajkowe, stroje karnawałowe, przyniosły własnoręcznie wykonane pompony i dobry humor. Zabawa w salach lekcyjnych trwała na całego, aż tu nagle w naszej szkole pojawili się goście z muzyką, cukierkami i wielkim medalem dla Pani Dyrektor. Dyrektor DOK-u Pani Joanna Rau wraz ze swoimi towarzyszami rozświetliła nam niebo i wyszło słoneczko. Nie tracąc czasu wybraliśmy się wszyscy barwnym korowodem wokół Dębna. Radość towarzyszyła wszystkim. Był to udany dzień.

            Wychowawcy klas I-III

          • Nie tylko sport! Osiągnięcie naszych uczniów w konkursie przyrodniczym

          • Kolejny sukces naszej szkoły! Tym razem na gruncie przyrodniczym.

            27 maja br. uczniowie klasy piątej zajęli II miejsce w Międzyszkolnym Konkursie Przyrodniczym. Szkołę reprezentowali: Lena Gogacz, Neli Urbaniak i Wiktor Łojko. Uczniowie zmagali się w sześciu różnych konkurencjach rozpoznając drzewa, zwierzęta, tropy, odpowiadając na pytania z zakresu biologii płazów, ptaków i ssaków, pogłębiali wiedzę na temat ochrony środowiska i poznali wiele ciekawostek nt. naszej gminy.

            Dziękujemy Pani Ani Kowalczyk z SP3, Nadleśnictwu Dębno i Gminie Dębno za organizację konkursu i świetną zabawę!

            Monika Stąsiek

        • Pamiętamy - dziś Dzień Mamy!
          • Pamiętamy - dziś Dzień Mamy!

          • Z okazji Dnia Mamy składamy najserdeczniejsze życzenia zdrowia, radości, samych słonecznych dni oraz wytrwałości w osiąganiu celów.

            Monika Jelińska

        • Wyśpiewane życzenia dla naszych Mam
          • Wyśpiewane życzenia dla naszych Mam

          • Dzień Matki w różnych krajach świętowany jest w różne dni, jednak bez względu na to, cel jest ten sam - to dzień, w którym chcemy wyrazić szacunek i miłość dla naszych matek, docenić poświęcenie i trud, który wkładają w wychowanie dzieci.

            Uczniowie klasy 2a postanowili w podziękowaniu wykonać przepiękne kwiatki w kształcie serduszka oraz zaśpiewali piosenkę.

            Dorota Wasiołek

          • Nowości w bibliotece

          • Zbiory biblioteki znów się powiększyły, tym razem dzięki ofiarności Samorządu Uczniowskiego, który zakupił książki do naszej książnicy na kiermaszu organizowanym przez Bibliotekę Publiczną w Dębnie.

            Małgorzata Dziedziuch

        • Brzęczy, bzyczy, lata...
          • Brzęczy, bzyczy, lata...

          • Lata pszczoła, lata nad wiosenną łąką.

            Brzęczy, bzyczy i wesoło skrzydełkami macha.

            Wszystkie kwiatki odwiedziła, pyłek do ula zaniesie…

             

            Dzieci z klasy 2a włączyły się w realizację zadań z projektu „Czy świat może istnieć bez pszczół” i wykonały piękne plakaty przedstawiające życie tych wspaniałych owadów. Najpierw jednak uczestniczyły w lekcji edukacji przyrodniczej przygotowanej przez panią Dorotę Wasiołek. Cennych informacji dostarczyła też dzieciom wystawa „Fascynujący świat pszczół”, a brzęczące wierszyki przeczytane przez panią bibliotekarkę pozwoliły poczuć zapach wiosennej łąki.

            Małgorzata Dziedziuch

        • Niezapomniana noc
          • Niezapomniana noc

          • Noc pełna wrażeń za nami. W piątek 13-ego po południu uczniowie kl. 5a pod opieką pań: Małgorzaty Kołoszyc i Katarzyny Kwiatkowskiej zjawili się w szkole, by przeżyć niezapomnianą noc. W przygotowaniu atrakcji pomogli uczniowie z kl. 8c.

            Po przygotowaniu sali noclegowej i jadalni, taneczną rozgrzewkę poprowadziła Lena Jagiełło z 5a, która rozruszała wszystkich odpowiednimi układami. Nie było łatwo dotrzymać kroku… Żeby mieć siły na kolejne atrakcje zjedliśmy wspólnie pizzę. Następnie, podzieleni na mniejsze grupy uczniowie, korzystali z różnych aktywności. Jedni mogli do woli przebierać się w kostiumy, peruki, gadżety, by uwiecznić to na fotografiach. Inni, nieco spokojniej, grali w planszówki: Cardline, Młodzi czarodzieje, Timeline, Blokus itd. Pozostali brali udział w Looking for treasure, czyli podchodach na terenie szkoły, które polegały na odnalezieniu skarbu. Żeby go odnaleźć, trzeba było rozwiązać szereg zadań w języku angielskim, biegając przy tym po całej szkole. Wszystkim grupom udało się wykonać zadania, a skarb okazał się słodki. Tuż po zmroku, korzystając ze sprzyjającej aury, uczniowie ćwiczyli na szkolnym boisku. Kiedy wracali, na ciemnych, szkolnych korytarzach czekały ich niespodzianki, które skutkowały głośnymi krzykami. Chyba najwięcej wrażeń przyniosła zabawa w chowanego w ciemnej szkole. Momentami było przerażająco, co na pewno podkręcały rozchodzące się po szkole dźwięki rodem z horroru (nie wiadomo, skąd się brały - mroziły krew w żyłach… 😉). Krzyk przeplatał się ze śmiechem. To była świetna zabawa! Około północy przyszedł czas na seans filmowy. Trudno określić, o której godzinie nadszedł sen. Jednak pewne jest to, że nie trwał długo… O 7.30 nastąpiła pobudka w stylu - głośne tłuczenie w gary. Miny i reakcje uczniów - bezcenne! Po wspólnym śniadaniu i uporządkowaniu klas zmęczeni, niewyspani, ale pełni wrażeń uczestnicy niezwykłej nocy wrócili do domów. Niektórzy już pytali o to, kiedy będzie kolejna taka noc. Cóż, panie opiekunki na pewno to rozważą 😉

            Katarzyna Kwiatkowska
            Małgorzata Kołoszyc

        • Świat przyrody w naszych rękach
          • Świat przyrody w naszych rękach

          • ...Pracujcie niestrudzenie dla ratowania tego, co ukochaliście... Pouczajcie o tym, że idea ochrony przyrody jest ideą na wskroś demokratyczną, gdyż chroni ona skarby przyrody dla całego społeczeństwa... Przez poznanie i ochronę przyrody - do jej ukochania - oto nasze hasło!
            Władysław Szafer
            (Chrońmy Przyrodę Ojczystą, nr 1, 1945)

            Ochrona świata przyrody to nasza wspólna sprawa, a wymiana wiedzy i doświadczenia w tym temacie pozwala na lepsze zrozumienie idei ekologicznych. Dlatego razem z bibliotekarzem ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Dębnie panią Renatą Kunisz stworzyłyśmy projekt „Czy świat może istnieć bez pszczół”. Uczniowie z SP2 odwiedzili naszą szkołę i zwiedzili wystawę „Fascynujący świat pszczół” oraz wysłuchali pogadanki przygotowanej przez panią Małgorzatę Dziedziuch, a uczniowie naszej szkoły udali się z rewizytą do SP2 i podziwiali prace plastyczne wykonane przez tamtejszych uczniów, a za sprawą pani Renaty Kunisz dowiedzieli się co mogą robić, aby chronić pszczoły. Przed nami kolejne zadania projektowe, ale już możemy śmiało powiedzieć, że ten projekt to strzał w dziesiątkę.

            Małgorzata Dziedziuch

        • „Nie pal przy mnie proszę”
          • „Nie pal przy mnie proszę”

          • W naszej szkole został zrealizowany program edukacji antynikotynowej pod hasłem „Nie pal przy mnie proszę”, który był adresowany do uczniów klas I-III szkoły podstawowej oraz ich rodziców. Jego celem było zmniejszenie narażenia dzieci na bierne palenie tytoniu, zwiększenie wiedzy w zakresie odpowiedzialności za własne zdrowie oraz kształtowanie postaw asertywnych związanych z unikaniem czynnego i biernego palenia tytoniu.

            Zaplanowane działania zostały zrealizowane zgodnie z harmonogramem, a uczniowie wraz z wychowawcami w ramach podsumowania wykonali plakaty profilaktyczne, które zdobią korytarze naszej szkoły.

            Dorota Wasiołek
            i wychowawcy klas I-III

        • Obchody 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja w Dębnie
          • Obchody 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja w Dębnie

          • Święto Narodowe Trzeciego Maja zostało ustanowione pierwotnie w 1919 roku i przywrócone w 1990 r. W tym dniu w 1791 roku Sejm Wielki na Zamku Królewskim w Warszawie uchwalił pierwszą w Europie i drugą na świecie nowoczesną ustawę zasadniczą. Konstytucja majowa regulowała organizację władz państwowych, prawa i obowiązki obywateli. Przekształcała państwo w monarchię konstytucyjną, wprowadzała zasadę trójpodziału władzy, a wyrazicielem suwerennej woli narodu miał być Sejm.

            Obchody Święta Trzeciego Maja w Dębnie rozpoczęły się mszą świętą w kościele pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła. Dalsze uroczystości odbyły się na placu Konstytucji 3 Maja przed Pomnikiem Orła Białego. Zgromadzeni mieszkańcy odśpiewali hymn Polski, wręczono medal Zasłużony dla Miasta i Gminy Dębno dla pana Zdzisława Pyry, prezesa Zarządu Oddziału Związku Inwalidów Wojennych RP. 15-lecie powstania Pomnika Orła Białego podsumowała pani Aniela Kołodziej, przewodnicząca Stowarzyszenia Miłośników Dębna. Liczne delegacje złożyły wieńce i kwiaty pod Pomnikiem Orła Białego. Uroczystości uświetniły występy dzieci z Zespołu Tanecznego „Mali Cychrowiacy”, Zespół „Jesienne Róże” oraz Kapela „Dębniacy”.

            Izabela Zaborska

          • Majowe święta Polaków

          • Maj jest miesiącem szczególnym w historii Polski. W pierwszych trzech dniach maja obchodzone są bowiem w Polsce trzy ważne święta. Z tej okazji w świetlicy szkolnej uczniowie obejrzeli prezentację NARODOWE ŚWIĘTA MAJOWE, udekorowali salę i okna. Chętnie grali w memory, domino, układali puzzle, rozwiązywali krzyżówki, wykreślanki - wszystko związane z obchodzonymi świętami. Uczniowie wykonali również piękne prace plastyczne. Na zakończenie wszyscy głośno wyrecytowali „Katechizm polskiego dziecka” i otrzymali dyplom małego patrioty.

            Monika Jelińska