Kapelusz od zarania dziejów był oznaką zamożności, mądrości, dostojeństwa. Przechodził przez kolejne epoki zmieniając swój wygląd, dopasowując się do czasów i obyczajów oraz do potrzeb "kapeluszników".
"Co to właściwie jest? Ozdoba, praktyczny element stroju, symbol społecznego statusu, podkreślenie wieku, stanu, zawodu? Mianem kapelusza zwykło określać się coś, co ma główkę i rondo. Wykonany z filcu, skóry, słomki, trzciny, najróżniejszych tkanin. Raczej sztywny, zawsze pełnił ważną rolę, dopełniał, a często formował modną w danej epoce sylwetkę. Raz wywyższał i wysmuklał, innym razem stanowił przeciwwagę dla talii jak u osy, to znów dodawał figurze dynamiki albo wymuszał elegancję ruchów. Był tworem rzeźbiarskim i wytworem obyczajowości."
Ma on też swoje święto - 15 stycznia przypada Międzynarodowy Dzień Kapelusza. I jest to świetna okazja do poznania historii kapelusza, która jest związana również z naszym miastem, bowiem w dawnym Dębnie, czyli w Naudamm, istniała fabryka kapeluszy, która prężnie działała do 1950 roku.
W holu szkoły stanęła wystawa pod tytułem "Kapeluszowy zawrót głowy", a towarzyszące jej zajęcia wprowadziły odświętny nastrój i rozbudziły kreatywność i wyobraźnię.
Ogarnęło nas więc "kapeluszowe szaleństwo". Podczas parady kapeluszy, w tanecznym korowodzie prezentowaliśmy piękne okazy, które posłużyły także jako ciekawe rekwizyty przy wspólnej karnawałowej zabawie.