• Obchody Święta Edukacji Narodowej

          • Marzenia o wspaniałej polskiej szkole mieli twórcy pierwszego w Europie Ministerstwa Edukacji, które utworzyli 14 października 1773 roku. Wspominając ich dzieło, obchodziliśmy Święto Edukacji Narodowej, dziękując pedagogom – tym sprzed wieków, i tym współczesnym. Uczniowie swoim występem udowodnili, że dobry nauczyciel nie tylko uczy i wymaga, ale też przeżywa wraz z dziećmi wiele wspaniałych chwil. Młodzież doskonale zaprezentowała utwory muzyczne i poetyckie związane z październikowym świętem.

            Podziękowania wszystkim pracownikom szkoły złożyła dyrektor Iwona Szostowska. Wiele ciepłych słów usłyszeli nauczyciele i rodzice od przewodniczącego Rady Rodziców pana Wojciecha Czepułkowskiego. Scenariusz apelu przygotowały i nad całością czuwały panie: Małgorzata Dziedziuch, Małgorzata Kmieć, Natalia Karczewska i Agnieszka Piwowar-Zgrzywa.

            Życzymy Wam szczęścia na następne lata, niech żyje i rozkwita nasza oświata!!!

            Małgorzata Dziedziuch
            Małgorzata Kmieć

          • Z najlepszymi życzeniami!

          • W podziękowaniu za trud wkładany codziennie w edukację, wychowanie i opiekę uczniowie należący do Dyskusyjnego Klubu Książki i Samorządu Uczniowskiego przygotowali słodkie upominki dla nauczycieli i pracowników naszej szkoły.

            Z wielkim zaangażowaniem i radością uczennice: Hanna Myszczyszyn, Amelia Jaworska, Zuzanna Czepułkowska i Maja Jekiełek-Moszkowicz składały życzenia i częstowały wypiekami własnego wyrobu.

            Zatem raz jeszcze Wszystkiego Najlepszego na każdy dzień szkolnych wyzwań.

            Małgorzata Dziedziuch
            Małgorzata Kmieć

          • Światowy Dzień Drzewa

          • Dnia 10 października obchodzony jest Światowy Dzień Drzewa, którego celem jest wzrost świadomości ekologicznej. Dlatego, w poniedziałkowe popołudnie uczniowie świetlicy dzielili się wiedzą dotyczącą drzew (m.in. ich podziału, funkcji w środowisku). Dzieci z ciekawością obejrzały prezentację "Dlaczego należy dbać o drzewa", a następnie wykonały prace plastyczno-techniczne. Malowały gipsowe odlewy liści, wylepiały plasteliną, rysowały pastelami i malowały farbami liście z szablonów.

            Monika Jelińska

          • Kolorowy zawrót głowy

          • Uczniowie klas pierwszych oraz dzieci z grup przedszkolnych wzięły udział w akcji zatytułowanej "Kolorowy zawrót głowy", zorganizowanej przez Stowarzyszenie "Radość dzieciom".

            Wszyscy uczestnicy z wielkim zaangażowaniem udekorowali chodnik kolorowymi rysunkami. Malowanie kredą wywołało u dzieci wiele radości. Organizatorom dziękujemy za zaproszenie.

            Iwona Zdunek

          • W korowodzie, para za parą...

          • 9 października br. uczniowie naszej Jedynki byli uczestnikami korowodu, który przeszedł ulicami Dębna.

            Lata 80. były czasem muzyki rockowej i w takim właśnie stylu wystąpiliśmy w korowodzie. Było wesoło i kolorowo. Dziękuję wszystkim uczniom oraz ich rodzicom za znakomite przygotowanie strojów oraz za uczestnictwo.

            A oto krótka fotorelacja.

            Małgorzata Kołoszyc

          • I MIĘDZYPRZEDSZKOLNY TURNIEJ WIEDZY O DĘBNIE

          • 6 października br. odbył się I Międzyprzedszkolny Turniej Wiedzy o Dębnie z okazji obchodów 450-lecia nadania praw miejskich naszemu miastu, w którym wzięły udział 6-latki ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Dębnie. Drużyna w składzie Mikołaj Lizak, Brajan Korczyk i Mikołaj Wiatrowski wykazała się dużą wiedzą na temat naszego miasta i zajęła II miejsce.

            Chłopcom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

            Wychowawca Karolina Karnicka

            Wychowawca:
            Karolina Karnicka

          • Świętowania 450-lecia Dębna ciąg dalszy

          • Reprezentanci naszej szkoły wzięli udział w rajdzie pieszym, zorganizowanym przez DOK Dębno i prowadzonym przez pana Marka Schillera, z okazji obchodów 450-lecia nadania praw miejskich naszemu miastu.

            Nasi uczniowie byli bardzo wytrwali i świetnie się bawili. Kiełbaski pieczone na ognisku, dużo śmiechu, a nawet piosenki umiliły nam 12 km pieszej wędrówki dębnowskimi szlakami.

            Dziękujemy organizatorom!

            Opiekun:
            Joanna Nitka

          • Święto Demokracji Szkolnej

          • Wtorek 5 października był w naszej szkole Świętem Demokracji. Tego dnia odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego. Jednym z ważniejszych zadań szkoły jest przygotowanie świadomych i odpowiedzialnych obywateli, gotowych do zaangażowania w życie społeczeństwa. Kształtowanie u uczniów postaw sprzyjających ich dalszemu rozwojowi indywidualnemu i społecznemu (uczciwość, wiarygodność, odpowiedzialność, wytrwałość, poczucie własnej wartości, szacunek dla innych ludzi, ciekawość poznawcza, kreatywność, przedsiębiorczość, kultura osobista, gotowość do uczestnictwa w kulturze) włącza ich także w sprawy odpowiedzialności za to jak funkcjonuje szkoła, jakie panują w niej zasady.

            Do samorządu uczniowskiego kandydowało 18 uczniów z klas od czwartej do ósmej:
            Agata Chara 8a, Amelia Jaworska 8b, Maja Jekiełek-Moszkowicz 8b, Hanna Łazińska 8b, Hanna Myszczyszyn 8b, Zuzanna Czepułkowska 8b, Malwina Sztuka 7a, Lena Feldgebel 7a, Nadia Potaniec 7a, Hanna Gąsiorowska 7a, Zuzanna Latoszek 6a, Jerzy Kwiatkowski 5a, Weronika Szymczak 5a, Julia Skołuda 5c, Lena Włodarczyk 5a, Małgorzata Badora 4b, Filip Garbacz 4b, Nikola Sawulak 4b.

            Nad prawidłowością wyborów czuwała komisja wyborcza w składzie:
            * Przewodnicząca - Zuzanna Dłubis
            * Członkowie komisji - Rafał Chloupek, Lena Pisz, Nikola Urbaniak

            Do głosowania uprawnionych było 250 uczniów. W wyborach wzięło udział 231 uczniów. Ważnych głosów oddano 225, 6 nieważnych. Przewodniczącą samorządu uczniowskiego została Hanna Myszczyszyn, uzyskała 27 głosów. Pierwszym zastępcą została Hanna Gąsiorowska z 26 głosami poparcia. Drugim zastępcą została Agata Chara, uzyskawszy 24 głosy poparcia. Do samorządu uczniowskiego nominację otrzymali również: Małgorzata Badora z 18 głosami, Zuzanna Latoszek - 17 głosów, Julia Skołuda - 14 głosów, Jerzy Kwiatkowski - 13 głosów, Amelia Jaworska - 12 głosów, Maja Jekiełek-Moszkowicz - 11 głosów, Lena Włodarczyk - 10 głosów.

            Pierwsze zebranie nowo wybranego Samorządu Uczniowskiego odbyło się 7 października. Uczniowie pozytywnie zaopiniowali Plan Pracy oraz Plan wychowawczo-profilaktyczny Szkoły. Złożyli też pierwsze propozycje zmian w organizacji pracy szkoły. Po burzliwych i owocnych obradach powstał Plan Pracy Samorządu Uczniowskiego. Teraz zostało już tylko przystąpić do pracy.

            Opiekunowie SU:
            Małgorzata Dziedziuch, Karolina Potaniec

          • 30 września to nie Dzień Ziemniaka, tylko Dzień Chłopaka!!!

          • Tegoroczne obchody Dnia Chłopaka przebiegały w bardzo miłej i radosnej atmosferze.

            Już od pierwszej, porannej lekcji, uczennice klasy 8a - Zuzanna Dłubis i Lena Pisz, które reprezentowały Samorząd Uczniowski i szkolny klub DKK, częstowały chłopców cukierkami. Natomiast dziewczynki mogły zagłosować na najsympatyczniejszego chłopca w klasie i w szkole.

            Po przeliczeniu głosów komisja wyborcza ogłasza, że najsympatyczniejszym chłopakiem w szkole został Stefan Grzesiak z klasy 6c, ex aequo drugie miejsce zajęli Michał Polakowski z 7a i Przemek Badora z 8c.

            Wszystkim gratulujemy!

            Małgorzata Dziedziuch

          • "Są rzeczy, które można dawać i dawać, i wcale ich nie ubywa. Na przykład szczęście, miłość..."

          • O zaletach czytania powiedziano już bardzo dużo dobrego. Świętując Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania akcentujemy tę wyjątkową umiejętność, jaką człowiek nabywa w toku edukacji. Nasze świętowanie miało w tym roku postać Elmera - słonia w kratkę, bohatera książek dla dzieci autorstwa Davida McKee. Uczniowie klas 1-3 oraz przedszkolaki, po wysłuchaniu opowieści o przygodach Elmera, którą przeczytali uczniowie należący do Szkolnego Dyskusyjnego Klubu Książki, dyskutowali o wartościach, które mają różne kolory. Dzieci mogły także popisać się swoim talentem plastycznym, tworząc ilustrację do tekstu.

            Kochane dzieci, pamiętajcie jednak, że czytamy nie tylko od święta, ale przez cały rok.

            Małgorzata Dziedziuch

        • "Stanisław Lem …on już to wiedział…". Gdy fantastyka stała się rzeczywistością
          • "Stanisław Lem …on już to wiedział…". Gdy fantastyka stała się rzeczywistością

          • Uczniowie klasy 6c zwiedzili wystawę przygotowaną przez Bibliotekę Publiczną im. A. Dobrowolskiego w Dębnie, poświęconą wybitnej postaci polskiej literatury science fiction i jednego z patronów roku 2021.

            Stanisław Lem, pisarz, filozof, wizjoner, futurolog, wybitny człowiek, a jego życiorys i twórczość to wspaniały temat lekcji bibliotecznych.

            Panie bibliotekarki podarowały bibliotece szkolnej książki S. Lema, które niewątpliwie wzbogaciły nasze zbiory o wyjątkowe dzieła. Podarowane egzemplarze rozpakowaliśmy razem z panią Dyrektor i uczennicami należącymi do szkolnego klubu DKK.

            Dziękujemy pani Dyrektor oraz pracownikom Biblioteki Publicznej za możliwość obejrzenia wystawy i za prezent.

            Małgorzata Dziedziuch

          • "Świetliczaki na tropie... zagadek"

          • Miło nam poinformować, iż nasza szkolna świetlica bierze udział w projekcie "Świetliczaki na tropie... zagadek".

            Celem projektu jest:

            • wychowanie aktywnego, świadomego swoich możliwości i posiadającego umiejętność współistnienia z przyrodą ucznia;

            • uwrażliwienie dzieci na piękno otaczającego świata i potrzebę ochrony przyrody;

            • działanie na rzecz ochrony różnorodności biologicznej i ekosystemów na terenie naszego kraju;

            • rozwijanie zdolności manualnych ucznia;

            • nawiązanie współpracy między placówkami w całej Polsce.

            W okresie wrzesień - maj będziemy wykonywać szereg zadań kształtujących różne umiejętności m.in. kreatywność: plastyczną, techniczną i literacką.

            O naszych postępach w projekcie będziemy informować na bieżąco.

            Monika Jelińska

          • Święto Ludzi Oświaty

          • Piątek, 24.09.2021 r., przejdzie do historii jako wielkie święto tych, którzy tworzyli przez lata i nadal będą tworzyć dębnowską oświatę. Tego dnia został odsłonięty Kamień z tablicą pamiątkową dedykowaną Ludziom Oświaty w Mieście i Gminie Dębno.

            Nie mogło tam zabraknąć przedstawicieli naszej szkoły. Świadkami doniosłych chwili byli przedstawiciele naszej szkoły: Pani dyrektor Iwona Szostowska oraz poczet sztandarowy.

            Uroczystości odbyły się w centrum miasta, przy skwerze obok Biblioteki Publicznej MiG Dębno. Upamiętnienie Ludzi Oświaty z naszego miasta i gminy było inicjatywą członków Związku Nauczycielstwa Polskiego z Panią prezes Ireną Borysewicz na czele. W przygotowanie miejsca, kamienia i tablicy zaangażowały się dębnowskie firmy, a całość wspierał magistrat z Burmistrzem Grzegorzem Kulbickim na czele. Podczas uroczystości odsłonięcia kamienia byli obecni dostojni goście, m.in. Sławomir Broniarz – Prezes ZNP oraz przedstawiciele władz wojewódzkich, powiatowych i miejskich oraz ci, którzy tworzyli i nadal tworzą dębnowską oświatę. Zgromadzeni goście mogli wysłuchać pięknych wspomnień o ludziach, którzy organizowali oświatę dębnowską, tworzyli ją przez szereg lat, dzieląc się swoją wiedzą, doświadczeniem i wyróżniając się ogromnym zaangażowaniem. Pamiątkowy kamień z tablicą to miejsce wyjątkowe i trudno takich szukać w okolicy, a może nawet w wielkim świecie, tym bardziej cieszy fakt, że w naszym mieście zostali docenienie ludzie, którzy swoje życie poświęcają na to, by nieść kaganek oświaty. Wielokrotnie podkreślono, że to nie tylko nauczyciele są wspominani, ale Ci wszyscy, którzy swoją pracą dbają o szkołę.

            Kamień został osadzony w centrum miejsca i mimo, że wokół panuje miejski zgiełk, to właśnie ten monument każe się zatrzymać i pomyśleć o tych, którzy ukształtowali nas, ugruntowali naszą wiedzę i postawy oraz o tych, którzy wciąż to robią, niezależnie od okoliczności. Pod kamieniem została złożona kapsuła czasu. Jej ponowne otwarcie zostało zaplanowane za 50 lat. I oby ten odległy dzień też był wielkim świętem tych, którzy tworzą dębnowską Oświatę.

            Uroczystość rozpoczęła cykl wydarzeń z okazji 450-lecia Dębna. Pięknie, że zaczęło się od wspomnienia Ludzi Oświaty.

            Katarzyna Kwiatkowska

          • 28. akcja "Sprzątanie świata – Polska"

          • Pierwszy dzień jesieni Wolontariusze z SP1 uczcili włączając się w 28. akcję "Sprzątanie świata – Polska" pod hasłem „Myślę, więc nie śmiecę”. Projekt organizowany jest przez Fundację Nasza Ziemia.

            Celem akcji Sprzątanie świata jest rozbudzenie świadomości ekologicznej uczniów i wzięcia odpowiedzialności za środowisko naturalne, jak również promowanie i podejmowanie działań, dzięki którym nauczymy się ograniczania ilości śmieci i ich efektywnej segregacji.

            Wolontariusze, zaopatrzeni w worki na śmieci oraz rękawiczki jednorazowe, wraz z opiekunkami Szkolnego Koła Wolontariatu udali się do lasu przy ulicy Sportowej w celu posprzątania lasu. Wspólnie spędziliśmy aktywnie czas, ucząc się świadomości i poczucia odpowiedzialności za losy nie tylko najbliższego otoczenia, ale także całego świata.

            Opiekunki Szkolnego Koła Wolontariatu:
            Justyna Czarnecka, Anna Ciuma

          • Spotkanie z Kierownikiem Sekretariatu ds. Młodzieży Województwa Zachodniopomorskiego dla klas VII i VIII

          • W dniu 15.09.2021r. naszą szkołę odwiedził pan Arkadiusz Mazepa - Kierownik Sekretariatu ds. Młodzieży Województwa Zachodniopomorskiego. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas VII i VIII.

            Pan Arkadiusz Mazepa zachęcał naszą młodzież do aktywnego udziału w życiu obywatelskim lokalnych społeczności, mówił o możliwości zaangażowania się w różne projekty, akcje czy wolontariat. Nasi uczniowie dowiedzieli się, że Sekretariat ds. Młodzieży pomaga w realizacji pomysłów, wspiera młodzież w realizowanych działaniach, organizuje wymiany młodzieżowe, warsztaty i szkolenia.

            Izabela Zaborska

          • Aby człowiek zawsze był człowiekowi CZŁOWIEKIEM

          • Tytułowe słowa to fragment przemówienia Pani wiceburmistrz Joanny Stąsiek-Janickiej, które wygłosiła z okazji Dnia Sybiraka. Ten dzień poświęcony jest pamięci Polaków zesłanych przez rosyjskie władze na Sybir.

            Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w kościele pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła w Dębnie. Eucharystię odprawił proboszcz ks. Henryk Łącki, który przywołał w kazaniu tragiczny obraz zesłania na Syberię. W mszy świętej wzięli udział żyjący Sybiracy, ich rodziny, mieszkańcy Dębna i przedstawiciele jednostek oświatowych naszej gminy. Po mszy uczestnicy obchodów Dnia Sybiraka spotkali się przy pomniku Sybiraka, by wspólnie się pomodlić, wysłuchać krótkich przemówień i złożyć kwiaty. Wspominane wydarzenia zawsze muszą pozostać w naszej pamięci, by to co przeżyli Sybiracy nigdy się już nie powtórzyło.

            W uroczystości wzięła udział Pani dyrektor Iwona Szostowska, ponadto naszą szkolną społeczność dumnie reprezentował poczet sztandarowy.

            Katarzyna Kwiatkowska

          • XIX Spotkania Przyrodników

          • 18.09.2021r. uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 im. KEN w Dębnie uczestniczyli w XIX Spotkaniach Przyrodników.

            O godzinie 9.00 wyruszyliśmy spod stadionu miejskiego w Dębnie, aby wziąć udział w wędrówce, w trakcie której uczestniczyliśmy w prelekcji przyrodniczej poprowadzonej przez Pana Marka Schillera. Dzieci wykonywały eko prace plastyczne za pomocą zebranych w czasie wędrówki roślin. Uczestnicy zbierali śmieci, które przekazane zostały do utylizacji. Po przejściu 6 kilometrów dotarliśmy do świetlicy w Mostnie i dołączyliśmy do festynu „250-lecie Mostna”. Za pyszny poczęstunek dziękujemy Gminie Dębno oraz Sołectwu Mostno.

            Wielkie gratulacje składamy Aurelii Banasik za piękną pracę plastyczną i reprezentowanie naszej szkoły.

            Magdalena Kubiak-Jacura

          • Pierwszaki na pierwszej szkolnej wycieczce

          • Nasze pierwszaki, czyli klasy 1a i 1b, 15 września 2021r. pojechały na wycieczkę do Wioski Lapońskiej w Czelinie. Wspólnie spędzony czas sprzyjał integracji wszystkich uczniów.

            Miejsce to jest wyjątkowe z uwagi na mieszkające tam zwierzęta, piękną przyrodę oraz bardzo miłych właścicieli. Dzieci dowiedziały się od nich wielu ciekawych informacji o zwierzętach, mogły je z bliska obejrzeć, a niektóre nawet pogłaskać i dokarmić smakołykiem. Z zainteresowaniem słuchały o wiewiórkach, kozach, owcach, osiołkach, reniferach, strusiach, kucykach, dzikach, jeleniach. Ponadto poznały zasady ekologicznego sposobu prowadzenia gospodarstwa i znaczenia ekologii dla jakości produkowanej żywności. W ramach edukacji pierwszaki mogły porozmawiać na temat ludu Samów, czyli lapońskich hodowców reniferów. Poznały elementy ich kultury. Był też czas na gry i zabawy, m.in.: strzelanie z łuku, łowienie rybek, przeciąganie foki (specjalnie przygotowanej liny), zjazd na tyrolce, tor przeszkód, wyścig zaprzęgów reniferów. Ale super atrakcją była przejażdżka na kucykach. Oprócz wspaniałej zabawy przygotowane były smaczne przekąski, czyli kiełbaski pieczone na ognisku, podpłomyki z domowym dżemem, chleb i herbatka do picia. Zadowolone i szczęśliwe dzieci oraz słoneczna pogoda były potwierdzeniem udanej wycieczki.

            Nad bezpieczeństwem dzieci czuwały wychowawczynie - kl. 1a p. Iwona Rysz i kl. 1b p. Małgorzata Borowska-Jadwiżak oraz nauczyciele wspomagający - p. Beata Grądziel i p. Iwona Zdunek.

            Organizator wycieczki:
            Małgorzata Borowska-Jadwiżak